wtorek, 1 grudnia 2015

Relacja ze spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Krzeszycach     Na  spotkaniu 26.11.2015r.  krzeszycki DKK omawiał książkę  autorki Sarah Jio, która okazała się  mistrzynią kreowania klimatu miejsca, w jakie wrzuca swoich bohaterów.  Autorka z mistrzowską precyzją opisuje życie ludzi małej społeczności, jaka zamieszkuje barki nad jeziorem. Ich zwyczaje, niewygody oraz atuty mieszkania na wodzie, czy nawet niewiarygodne widoki, jakie można podziwiać wstając rano z łóżka. Wszystkie klubowiczki zgodnie twierdzą, że Sarah Jio  można cenić za jej niezwykle poważne podejście do  tematu, bowiem autorka w celu odtworzenia specyficznego klimatu, pokusiła się o zamieszkanie na  barce. Dzięki temu doświadczeniu nabrała swoistej wiarygodności , że właśnie tak wygląda życie barkowych społeczności.

 "Dom na jeziorze" to powieść, w której mieszają się ze sobą dwa plany czasowe – współczesność z problemami głównej bohaterki, próbującej poradzić sobie z traumatycznymi wspomnieniami, oraz przeszłość sprzed pół wieku, gdzie autorka przedstawia historię małżeństwa Penny i jej nieszczęścia. To opowieści o dwóch kobietach, które pomimo zupełnie innych problemów, dążyły do jednego – szczęścia i życia w spokoju. Historię Ady i Penny połączyła barka i jezioro, jednak podczas lektury ma się wrażenie, jakby kobiety te wzajemnie się uzupełniały, a los specjalnie połączył ich losy. Obydwie historie w równym stopniu są interesujące. Autorka  w powieści potrafi zastosować z idealnym skutkiem napięcie i chęć czytania jej powieści dosłownie bez żadnej przerwy.
Zakończenie tej historii wbija w fotel i długo po jego odsłonięciu nie można uwierzyć, jak celnie przechytrzyła czytelnika autorka.
Zainteresowanych odsyłamy do książki „DOM NAD JEZIOREM”. Książka jest już dostępna dla  czytelników naszej bibliotece.

Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki 
zapraszamy 17.12.2015r. o godz.15 30

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz