piątek, 27 listopada 2015

Andrzejkowy wieczór w bibliotce„Czary mary, wosku lanie,
co ma stać się, niech się stanie!”
        
Andrzejki obchodzone są w nocy z 29 na 30 listopada. Jest to wieczór wyjątkowy, gdyż zgodnie z tradycją św. Andrzeja uchyla rąbka tajemnicy wszystkim pragnącym poznać, jaka przyszłość ich czeka. 

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Krzeszycach, dzień czarów, magii i odkrywania przyszłości miał miejsce 26 listopada. Na jakiś czas książnica stała się miejscem tajemniczych wróżb dla uczestników młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki. Zaczęliśmy od wysłuchania opowiadania o tradycjach związanych z obchodami wigilii św. Andrzeja i rozwiązania krzyżówki andrzejkowej. A następnie otworzył się kufer pełen wróżb, na bliższą i dalszą przyszłość m.in. kubki przyszłości, kartki przyszłości, wróżenie z kart i numerologii, losowanie rekwizytów symbolizujących zawód, który będzie się wykonywać oraz wiele wiele innych. W czasie Andrzejkowych wróżb nie mogło zabraknąć wróżenia z butów rychłego zamążpójścia czy ożenku. Nieodłącznym elementem Andrzejek jest wróżenie z wosku czego nie zabrakło także i na naszym spotkaniu. Roztopiony wosk laliśmy przez dziurkę od klucza do wody, wypowiadając słowa „Dziś dzień wosku ci ukaże, co Ci życie niesie w darze”. Powstały fantazyjne kształty, które odczytywaliśmy rzucając cień na ścianę. 

         Spotkanie andrzejkowe upłynęło w bardzo miłej i wesołej atmosferze zachowując swój tajemniczy urok i magię. Wszystkie wróżby oraz przepowiednie na przyszły rok okazały się pomyślne, wywołały zainteresowanie i radość, dlatego też dzieci opuściły bibliotekę w doskonałych humorach.

Na kolejne spotkanie DKK dla młodzieży zapraszamy
10 grudnia godz. 16.30. 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz