środa, 12 grudnia 2012

Wieczór Halloweenowo- Andrzejkowy
W Baśniowej Krainie Andrzejek dziś czas.

Niech magia i wróżba Królują wśród nas.
Już zaczynamy, już nie czekamy.
Do świata magii  skok wykonamy!”

Na kilka dni przed wigilią świętego Andrzeja (16.11.2012 r.) Gminna Biblioteka Publiczna w Krzeszycach zorganizowała dla dzieci Wieczór
Halloweenowo- Andrzejkowy.
Pragnęliśmy wspólnie z najmłodszymi uczcić czas magii, wróżb i wspaniałej zabawy. Niezwykły, bo dotyczył przełomu jesieni i zimy, kiedy to na zimę powracają duchy i odsłaniają tajemnicę przyszłości…

Do „Krainy Magii” wchodzą tylko te dzieci, które uwolnią się od złych i ponurych myśli.
Dokonamy teraz obcięcia kosmyków włosów a następnie spalimy nad płomieniem świec z wypowiedzianymi słowami-
ZŁE I PONURE MYŚLI PRECZ”.

Dzieci w barwnych , fantazyjnych i mrocznych strojach, pod okiem wróżek paliły kosmyki obciętych włosów aby móc przekroczyć próg „Krainy Magii”. Ich oczy otworzyły się szeroko jak rzeka a uśmiech zawitał na buziach widząc wprost bajeczne dekoracje, w blasku świec, pięknej inscenizacji komnat wróżb a przy nich bajecznie przebrane wróżki. Tajemniczości czekającego ich wieczoru dodał panujący półmrok pomieszczeń bibliotecznych i magiczny krąg, do którego wróżki zaprosiły wszystkie dzieci.
Andrzejki kojarzą mi się z...
Halloween kojarzy mi się z...
Czy macie jakieś skojarzenia z Andrzejkami i Halloweenem? Wiecie skąd wzięły się te święta? Co się w nie robi? Czy lubicie je? Za którym bardziej świętowaniem jesteście?
Dyskusję rozpoczęła jedna z wróżek aby przybliżyć tradycje i obrzędy ludowe.
Dzieci przekrzykiwały się w odpowiedziach pobudzając swoją wyobraźnię i fantazję.
Magiczna pajęczyna posłużyła w poznaniu naszych imion a rzut na szczęście przysłowiowym groszem do naczynia napełnionego wodą miał przyczynić się do spełnienia wróżb i przepowiedni poznanych tego wieczoru.
Ze słowami:
ŚWIĘTY ANDRZEJU DAJ NAM ZNAĆ CO SIĘ BĘDZIE Z NAMI DZIAĆ ! - dzieci udały się do poszczególnych komnat wróżb. A tam....
Lejący się gorącym strumieniem wosk przez ucho od klucza z rąk wróżki dostarczył wielu emocji i uruchomił wyobraźnię dzieci, bowiem z cienia odgadywały kształty. W programie zaczarowanego wieczoru znalazło się również mnóstwo innych magicznych atrakcji: zabawy z chustą KLANZA, taniec butów, kubki przyszłości, mowa kwiatów, papierowe serca, wróżenie z kart, „co los Ci wskaże”, „jaki/ jaka/ jesteś”,oraz wiele, wiele innych.
Tańcom nie było końca ... dzieci nauczyły się nowego układu tanecznego „CIAPA LA GEINA” oraz „YMCA”
Muzyczna zabawa przeplatana była konkursami, w których udział brali również rodzice towarzyszący dzieciom w KRAINIE MAGII.
Tego dnia dzieci poznały zwyczaje oraz tradycje andrzejkowe i halloweenowe.
Zadaniem biblioteki było m. in. przekonanie dzieci do Andrzejek, szerzenia wiedzy o elementach tradycji polskiej, poznania historii oraz obrzędów ludowych, dlatego na samym początku spotkania została przeprowadzona dyskusja andrzejki kontra halloween. Myślę, że poprzez tak twórcze zorganizowanie czasu udało nam się osiągnąć zamierzony cel, przekonując również, że przygoda w Krainie Magii była zabawą a przepowiednie i marzenia tak naprawdę zależą tylko od nas samych czy się spełnią.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz