wtorek, 23 czerwca 2015

Noc Kupały A teraz ten wieczór sławny
Święćmy jako zwyczaj dawny,
Niecąc ognie do świtania
Nie bez pieśni nie bez grania
                   Jan Kochanowski- Pieśń o sobótce


WIŁA WIANKI I WRZUCAŁA JE DO WODY...

BIESIADA  NOC KUPAŁY

już za nami.

Wyjątkowe spotkanie w niedzielny wieczór 21 czerwca 2015 roku na TRZECIM MŁYNIE  zorganizowało  Stowarzyszenie  Strefa Aktywności Rozmaitej  działające przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Krzeszycach

Jak tradycja nakazuje były: ognisko, śpiew, muzyka, plecenie wianków,                 tańce i biesiada do późnych godzin wieczornych.
Noc Kupały, zwana też Nocą Kupalną, Kupalnocką lub też potocznie Sobótką, to nazwa słowiańskiego święta związanego z letnim przesileniem Słońca. Obchodzona jest w najkrótszą noc w roku z 21 na 22 czerwca - nie należy mylić tego święta z później wprowadzoną wigilią św. Jana potocznie zwaną też Nocą Świętojańską  obchodzoną w nocy z 23 na 24 czerwca. Kupalnocka to święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, o którym Józef Ignacy Kraszewski w "Starej Baśni" pisał: "Dzień Kupały - najdłuższy w roku, noc Kupały - najkrótsza, były jednym ciągiem wesela, śpiewu, skoków i obrzędów .

       Przy taktach muzyki i słowach piosenki  Wiła wianki …… z pod  zręcznych rąk Pań  i dzieci powstawały kwiecisto-trawiaste wianki, ile było przy tym radości i wspomnień do lat dziecięcych. Tradycja plecenia  wianków tak spodobała się dzieciom i młodemu pokoleniu, że już zaplanowaliśmy biesiadę na przyszły  rok, tylko że  z większym  rozmachem. Organizatorom spotkania najbardziej  zależało aby do zabawy przyłączyli się nie tylko dorośli, ale również dzieci i  młodzież, ponieważ celem  naszego spotkania była  integracja środowiska lokalnego, kultywowanie polskiej tradycji ludowej, w tym  przypominanie i podtrzymywanie tradycji związanej z obchodami „Nocy  Kupały”.
      
   Uważamy, że takie inicjatywy są potrzebne i jest to przykład na to, że w dzisiejszych, trudnych, skomplikowanych czasach można społecznie, bezinteresownie, w atmosferze wzajemnej życzliwości, przygotować coś interesującego dla innych.
Organizatorzy dziękują  wszystkim, którzy pomogli w organizacji tej uroczystości.
Jolanta Solińska

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz