piątek, 27 lutego 2015FERIE FERIE I PO FERIACH

„Dziecko chce być dobre.
Jeśli nie umie – naucz.
Jeśli nie wie – wytłumacz.
Jeśli nie może – pomóż”
Janusz Korczak

Tegoroczne ferie zimowe za nami, lecz warto przypomnieć co w Gminnej Bibliotece Publicznej w Krzeszycach podczas nich się działo. Z dziećmi spotkaliśmy siedmiokrotnie by umilić i rozmaicić ich czas. I chociaż zima tego roku nas zawiodła, to chętnych na zajęciach nie brakowało. Zgodnie z tradycją biblioteka przygotowała ciekawy program na okres ferii zimowych. Głównym celem, który przyświecał naszym działaniom była promocja czytania książek przez dzieci oraz zajęcia z bajkopisania. Uczestnicy mieli możliwość miłego spędzenia wolnego czasu, korzystając z różnych form zajęć. Do biblioteki przybiegały dzieci z uśmiechem na twarzy. Z bogatej oferty zabaw, zajęć i gier, każdy mógł wybrać coś dla siebie. Zajęcia rozpoczynały się o godzinie 11.00, jednak chętni do zabawy przychodzili o wiele wcześniej.
Podczas spotkań czytaliśmy opowiadania Elvira Lindo „Mateuszek”, które bardzo przypadły dzieciom do gustu. Są to dowcipne zilustrowane opowiadania o niesfornym Mateuszku i jego zabawnych perypetiach i rodzinie w szkole.

W pierwszym dniu układaliśmy historię pewnego guzika oraz mieliśmy okazję zaprojektować swój wymarzony guzik a następnie malowaliśmy wielki portret Pani Zimy.
W następnym dniu tworzyliśmy baranka z patyczków do uszu, dość pracochłonne ale efekty były niesamowite.
W dniu trzecim z talerzyków papierowych wykonaliśmy zwierzątka oraz zaczęliśmy lepić z gazet naszego bałwana .
W dniu kolejnym nasz bałwan „stanął na nogi” i postawiliśmy go przed biblioteką a następnie zabraliśmy się do tworzenia zwierzątek, aut i innych cudeniek z rolek od papieru.
W piątym dniu bawiliśmy się masą solną, ulepiliśmy śliczne aniołki i wybrane postaci z bajek. Niespodzianką dla dzieci były mały eksperyment  - wybuchowy wulkan- to chyba sprawiło im największą radość, ponieważ  w każdy dzień dopytywały się o inne eksperymenty.
W dniu szóstym z włóczek powstały nam okrągłe ludziki (na początku dzieci uważały to zadanie za niewykonalne ale z czasem widać było, że spodobało im się to, tak się rozkręciły, że powstał nie jeden a kilka pluszaków). Kolejną atrakcją było tworzenie ramek do zdjęć z patyczków od lodów.
W dniu ostatnim powstały nam piękne, kolorowe, latające ptaki- miejmy nadzieję, że już w krótce pojawią się takie u nas na wiosnę.
W każdym dniu uczyliśmy się pisać bajki, baśni i opowiadania z kolorowych kart Dixit, obrazkowych kości do gier Story Cubes oraz innych rzeczy, które wpadły nam pod rękę. Nie zabrakło również konkursów, łamigłówek, krzyżówek czy kalambur.
         Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał drobny upominek.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz