piątek, 22 listopada 2013

"Second Hand"- tł. Z drugiej ręki

W listopadowy czwartkowy wieczór (21.11.2013) w Krzeszyckiej Bibliotece odbyło się spotkanie z Dyskusyjnego Klubu Książki.
 Rozmowy toczyły się wokół książki, która wywołała wielkie poruszenie wśród Klubowiczek- Second Hand Joanny Fabickiej.

Najnowsza powieść Joanny Fabickiej to przede wszystkich historia trzech pokoleń kobiet przegranych. Cecylia, Edzia, Mania- siostry, które prowadzą pensjonat Second Hand, odwiedzany przez oryginalnych gości. Femi, trzynastolatka reprezentująca najmłodsze pokolenie jest już z góry skazana na niepowodzenie w życiu: „Wszystkie kobiety z jej rodziny od pokoleń tkwiły w dusznym, wiecznie wtórnym obiegu. To było życie zawsze drugiej świeżości, drugiego sortu, które jak przymusowe niechciane dziedzictwo przechodziło z matki na córkę, z babki na wnuczkę, z siostry na siostrę."  Już sam wygląd tych kobiet stygmatyzował je. Edzia- karlica zafascynowana męskimi zajęciami, była świetnym mechanikiem, potrafiła zmajstrować motorower z niepotrzebnych części. Cecylia o pięknym głosie, marząca o estradowej karierze, nie miała szczęścia do facetów, roztyła się i z utęsknieniem spoglądała na czerwoną kieckę, w którą może kiedyś uda jej się wcisnąć. Mania, cicha i drobna, zawsze w cieniu, aż sama prosi się o złe traktowanie, jednak pod tą niewinną i zlęknioną maską ukrywa się przebiegła zdrajczyni siostrzanych uczuć.

 Oto recenzja jednej z Klubowiczek:

Second Hand, najnowsza książka Joanny Fabickiej jest powieścią wielowarstwową o zorganizowanej treści, gdzie magia splata się z rzeczywistością- czarownica lecząca gangrenę, czy też Mania jedna z sióstr dodająca do paelli kilka kropel mleka z własnych piersi. 
Książka przedstawia przejaskrawiony obraz polskiej wsi za czasów PRL.
Akcja rozgrywa się gdzieś na prowincji w Podlewie, wsi "zabitej dechami", gdzie  życie toczy się monotonnie bez żadnych perspektyw, gdzie zamiast kwiatów "kwitną pijaczkowie". W dawnym dworze dziedzica powstał pensjonat Second Hand. Mieszkają w nim dwie siostry, karlica Edzia alkoholiczka, Cecylia była śpiewaczka oraz siostrzenice Femi i Marlena.
Trzecia siostra Mania po pięcioletnich wojażach znalazła się w Hiszpanii.
Miejscowość oraz tytuł książki są symbolizowane- Second Hand /Z Drugiej Ręki/ . Jakie też można wieść życie w Podlewie, smutne, bez przyszłości, beznadziejne. Powieść jest o życiu kobiet. Mężczyźni występują epizodycznie. Ksiądz Jaremi odczuwający różne pokusy, Niuniek pedofil, instruktor nauki pływania, Leśny Dziadek, czy też Bodzio ze swoją toksyczną miłością do Marleny.

Książka nie wciągneła mnie, jest przygnąbiająca ciężko się zorientować o co w niej chodzi. 

Nie podoba mi się również język jakim została napisana, na pewno do niej nie wrócę. 
Janina Kubaj 

Second Hand w tłumaczeniu Z drugiej Ręki.
Skąd taki tytuł? Czy odnosi się do treści książki?
Ciekawych zapraszamy do przeczytania książki dostać ją można w naszej bibliotece.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 12 grudnia!! :)
Zapraszamy!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz