środa, 6 listopada 2013



Cytaty z wypowiedzi osób
zaangażowanych w akcję 
„Czytam sobie”


My czytający wiemy, że życie bez książki jest po prostu gorsze!

Jak ważny we wspomnieniach naukowców, artystów, ale także ludzi zajmujących się zawodowo biznesem, jest ten pierwszy moment sięgnięcia po książkę, która ich zainspirowała! Zainspirowała przede wszystkim do bycia kimś więcej.

Ważne jest, żebyśmy nauczyli nasze dzieci, że książki są częścią ich życia. Jeśli nie nauczymy tego do czternastego, piętnastego roku życia, to będzie niezwykle trudno nam później mówić, że wśród powabów życia różnych, jest również książka.
                                              
Dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski


Dziecku trzeba pokazać przez zabawę jakie czytanie jest śmieszne, przyjemne i radosne. Radość z obcowania ze znakomitą, mądrą, dobrą, pięknie wydaną, dobrze zilustrowaną, znakomicie zaprojektowaną i oczywiście po prostu najzwyczajniej w świecie pasjonująca książką, to  jest najlepsza droga do związanie małego czytelnika z dużym światem literatury.

Dla dziecka samodzielne czytanie jest czymś bardzo istotnym,  jest bowiem nobilitacją. Gdy dziecko nauczy się czegoś, umiejętności zarezerwowanych dla dorosłych, czuje się dowartościowane i spełnione.
                                                                       Prof. UW dr hab. Grzegorz Leszczyński


Dziecko, które samodzielnie przeczyta książkę, cieszy się, że mogło coś odkryć. Jest to nieprawdopodobna wartość, że samo osiągnęło wyznaczony cel.

Dr hab. Katarzyna Kłosińska

Samodzielne czytanie to niezwykła przygoda. Wstęp do całkiem innego świata, świata pełnego przygód. Daje poczucie, że wreszcie umiem robić coś, co robią dorośli, sam, kiedy chcę.

Samodzielne czytanie rozwija wyobraźnię szczególnie, dziecko poszerza swoje słownictwo, uczy się ortografii, co w przyszłości w szkole będzie bardzo przydatne.

Ewa Świerżewska, redaktor naczelna Qlturka.pl

Po raz kolejny angażujemy się w akcję wspierającą czytelnictwo, bo wiemy, że to niezwykle ważne, żeby czytać! Chcemy zmienić podejście do literatury w Polsce
i sprawić, by czytanie kojarzyło się z przyjemnością. Dzieci, które mają kontakt
z literaturą piękną od dziecka rozbudzają w sobie pasję czytelniczą, która przekształca się w miłość do literatury na całe życie.

Zofia Karaszewska, Sylwia Stano, Bibliocreatio


Myślę, że czytanie pomaga osiągnąć sukces. W moim przypadku nawet mu towarzyszy. Książki są ze mną każdego dnia. Były jedynym sposobem na tęsknotę, na poradzenie sobie z nudą podczas oczekiwania na sesjach i pokazach. Wtedy książki były moimi najlepszymi przyjaciółmi. Na wyjazdach jedną walizkę miałam ubrań, a połowę drugiej zajmowały książki.

Kamila Szczawińska, topmodelka


Samodzielne czytanie rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, ale uczy też czegoś niezbywalnego - samodzielnego myślenia. Każda książka jest jak podróż w czasie - będąc w miejscu możemy przenosić się do różnych rzeczywistości. To rozwija w dziecku empatię, myśli o innych. Książka może bawić, a przy okazji uczyć.

Słowo dla aktora jest bardzo ważne, bo to jego narzędzie pracy. Pewnie gdybym nie czytał w dzieciństwie, to bym nie został aktorem.

Marcin Kwaśny, aktor


Książki pomagają osiągnąć sukces i dlatego cieszę się, że mogę wziąć udział w akcji, która promuje i zachęca do czytania.

Olga Borys, aktorka


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz