wtorek, 15 listopada 2022

Święto Niepodległości w krzeszyckiej bibliotece

 

10.11.2022r.

 Droga do Niepodległości

          W ramach cyklicznych spotkań dla seniorów ,,Pogaducha dla ducha”, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Krzeszycach odbyły się patriotyczne  obchody pod tytułem ,,Droga do Niepodległości. Podczas którego zaprezentowana została prelekcja pod tym samym tytułem oraz fragment Orędzia Józefa Piłsudskiego do narodu. Seniorzy wzięli również udział w karaoke z pieśniami patriotycznymi. Wśród nich znalazły się doskonale znane utwory takie  jak ,, My pierwsza brygada”, ,,Hej, hej ułani”, ,,Żeby Polska”, ,,Szara piechota”, ,, O mój rozmarynie” czy ,, Bogurodzica” i ,,Rota”.
Nie zabrakło oczywiście ,, Mazurka Dąbrowskiego”, odśpiewanego z należytą powagą.

Dzień Niepodległości obchodzony jest 11 listopada. To święto, które upamiętnia odzyskanie wolności przez Polskę po 123 latach niewoli. Jednak nie każdy wie, co konkretnie wydarzyło się 11 listopada ponad 100 lat temu i dlaczego to tego dnia obchodzimy Święto Niepodległości.
11 listopada jest dla Polaków bardzo ważną datą. To dzień, przypominający        o tym, że możemy cieszyć się wolnością, która w szczególności dla naszego narodu, nie zawsze była rzeczą tak oczywistą. Święto Niepodległości ma na celu upamiętnienie odzyskania suwerenności przez Polskę w 1918 roku.
11 listopada 1918 roku doszło do zawarcia układu rozejmowego w Compiègne pomiędzy państwami Ententy i Cesarstwem Niemieckim. Ententa nazywana również trójporozumieniem, była sojuszem zawartym pomiędzy Francją, Wielką Brytanią oraz Rosją. 
Rozejm ten sprawił, że wojska niemieckie zostały zmuszone do wycofania się na wschodni brzeg Renu oraz nastąpiła kapitulacja Niemiec, która zakończyła     I wojnę światową.

W rozmowach rozejmowych w Compiègne jeden z zapisów, a dokładniej artykuł XII, przewidywał ewakuację wojsk niemieckich z Austro-Węgier, Rumunii, Turcji i dawnego Imperium Rosyjskiego, a więc również z terenów polskich. Kwestia dotycząca naszego kraju, zawarta została również w artykule XVI, który brzmiał następująco: „Alianci będą mieli wolny dostęp do terytoriów ewakuowanych przez Niemców na Wschodzie już to przez Gdańsk, już to Wisłą, aby móc zaopatrywać ludność i w celu utrzymania porządku”. W praktyce było to przypieczętowanie przywrócenia Polsce wolności po 123 latach niewoli pod zaborami.

Data ta wiąże się również z symboliką powrotu marszałka Józefa Piłsudskiego, który do 10 listopada 1918 roku przebywał w niewoli w Magdeburgu i 11 listopada wrócił do Warszawy.
Tego dnia Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową oraz naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich.

Dziękujemy wszystkim zaproszonym gościom za spotkanie w bibliotece oraz w związku z okolicznością  patriotycznie spędzony czas w sympatycznym  gronie.






















 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz