piątek, 11 lutego 2022

Styczniowe spotkanie Klubu Książki dla dzieci w Krzeszycach

 

Dyskusyjny Klub Książki w Bibliotece w Krzeszycach

Pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci w Gminnej Bibliotece Publicznej w Krzeszycach, odbyło się podczas tegorocznych ferii zimowych.
Wspólnie poznawaliśmy wyrazy, które są używane jeszcze przez naszych  dziadków oraz takie które są znane i używane głównie w języku młodzieżowym. Pomogła nam w tym lektura pt. ,,Dziadki i dziatki czyli o słowach starych i nowych”.

"D
ziadki i dziatki -czyli o słowach starych i nowych”
-Agnieszki Frączek to znakomita publikacja dla najmłodszych czytelników, których rodzice pragną wzbogacać słownictwo swoich dzieci i pomóc im w odnajdywaniu znaczeń poszczególnych słów.
 Autorka posługuje się bowiem fachowym nazewnictwem, które, oczywiście, natychmiast wyjaśnia, by usystematyzować przekazywaną wiedzę. Tłumaczy zatem, dlaczego niektóre słowa zupełnie zanikły, lub stopniowo znikają z naszego słownika. Sięga też po najmłodsze, zupełnie nowe słowa, które dla młodych ludzi wydają się „normalne”, ale dla pokolenia ich dziadków często okazują się niezrozumiałe. To również rewelacyjna inspiracja dla nauczycieli w zerówkach i pierwszych klasach szkoły podstawowej.
Książka Agnieszki Frączek to zbiór trzydziestu opowieści o słowach starych oraz całkiem nowych, które są w naszym języku od niedawna. Mamy tu na przykład kałamarz, na wyprzódki czy trotuar, a także mejl, esemes czy dron. Każdemu słowu poświęcony jest pomysłowy wiersz, który z powodzeniem może być też wykorzystany jako dyktando. Autorka wprowadza nas
w tajniki polskiego słownictwa, po raz kolejny dostarczając nam wszystkim (nie tylko tym najmłodszym…) mądrej rozrywki i radości obcowania z językiem.

Agnieszka Frączek -to doktor habilitowana językoznawstwa, germanistka i leksykografka.
W książkach dla najmłodszych popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie.
Pisze m.in. o homonimach (Kanapka i innych wierszy kapka) i homofonach (Jedna literka,
 a zmiana wielka
) czy przysłowiach (Gdzie przy słowie jest przysłowie).
W wierszach opowiada o kulturze słowa i rozprawia się z błędami językowymi (Byk jak byk, Złap byka za rogi). Stworzyła także serię książek logopedycznych. Jest laureatką nagrody Edukacja 2008, wyróżnienia Duży Dong przyznawanego przez Polską Sekcję IBBY oraz nagrody im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz, a w 2019 roku otrzymała tytuł Ambasadora Polszczyzny Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej.

Wspólne czytanie zakończyliśmy zabawą polegającą na wymyśleniu trudnego lub mało znanego wyrazu, którego znaczenie wyjaśniliśmy sobie, posiłkując się słownikiem.

Dziękujemy za spotkanie i zapraszamy na kolejne już w lutym.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz