poniedziałek, 19 stycznia 2015

ZASZCZYTOWO WE WSPOMNIENIACH Z DZIECIŃSTWA

Pisząc, czy malując, przenoszę się w czasy ludzi szczęśliwych,
gdzie nie ma złości, nienawiści.
Jest tylko piękno.”

Malarka, pisarka i poetka Waleria Jaworska- Jaźwińska była gościem spotkania w ramach organizowanego cyklu spotkań z historią w Gminnej Biblioteki Publicznej w Krzeszycach 10 stycznia 2015 r, na którym odbył się jej wernisaż wystawy malarskiej oraz promocja książki „Przygoda z życiem-dzieciństwo Weroniki”

W sobotnie popołudnie, pomimo wietrznej, nie najlepszej pogody goście nie zawiedli i tłumnie przybyli na spotkanie. Biblioteka pękała niemal w szwach .Nie zabrakło koleżanek i kolegów ze szkolnych ławek, mieszkańców z Krzeszyc, Zaszczytowa, rodziny i znajomych z sąsiednich gmin i miejscowości oraz wielu osób z różnych instytucji, organizacji w tym również Wójta Gminy Krzeszyce Pana Stanisława Peczkajtisa, który serdecznie przywitał naszego gościa.

Waleria Jaworska- Jaźwińska urodziła się w 1938 r. w Werbce, pow. Buczacz,
woj. Tarnopol. Po 1945 roku zamieszkała z rodziną najpierw w Zaszczytowie ( gm. Krzeszyce), potem po sąsiedzku w Boguszyńcu ( gm. Witnica). Pisze wiersze i maluje. Od 1999 roku realizuje się twórczo w sekcji plastycznej i literackiej Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Swoje prace malarskie prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Słońsku, Myśliborzu oraz w wielu galeriach w Gorzowie Wlkp.

Prelegentem podczas spotkania i jednocześnie redaktorem książki ” Przygoda z życiem. Dzieciństwo Weroniki” była Krystyna Kamińska- dziennikarka, autorka licznych książek, leksykonów i przewodników po Gorzowie i regionie. Obecnie na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Gorzowie Wlkp. prowadzi sekcję literacką , której czynnym uczestnikiem jest Waleria Jaworska-Jaźwińska nasz honorowy gość spotkania.

O książce słów kilka z relacji Krystyny Kamińskiej:
Obecnie, gdy książkę łatwo wydać, dużo osób właśnie w takiej formie zachowuje wspomnienia dla dzieci, wnuków lub tylko przyjaciół. Ta książka nie prezentuje wielkiej literatury, lecz jest osobistym dokumentem różnych etapów życia. Opowiada o wsi Zaszczytowo, w której autorka mieszkała w młodości. Waleria Jaźwińska pierwsze siedem lat spędziła na wsi na wschodzie, w 1946 roku przyjechała z rodzicami na zachód i zamieszkała w Zaszczytowie w gminie Krzeszyce. Po latach w książce „ Przygoda z życiem”, opisała swoje dzieciństwo do ukończenia szkoły podstawowej. Proste, zwykłe, w kochającej rodzinie, wtopione w przyrodę, a jednocześnie bardzo trudne. Choćby samo chodzenie do szkoły. Ponieważ w jej wsi była tylko trzyklasówka, musiała chodzić do sąsiednich, położonych dość daleko, a do siódmej klasy, aż do Krzeszyc. Codziennie siedem kilometrów w jedną stronę. Na przełaj przez pola, kanały i rzeczki, bo drogą było jeszcze dalej. Dziś nie wyobrażamy sobie takiego wysiłku dla dziecka.

Spotkanie bardzo emocjonujące, przebiegało niemalże w atmosferze rodzinnego wydarzenia, było jakby podróżą w czasie, powrotem do wspomnień z lat dzieciństwa, młodości, domu rodzinnego i do świata, którego już nie ma. Nie obyło się bez łez i chwil wzruszeń . Jednocześnie ORGANIZATORZY spotkania zachęcają mieszkańców gminy Krzeszyce do dzielenia się swoimi archiwaliami (zdjęciami, starymi dokumentami, pamiątkami, relacjami) .Ocalimy w ten sposób historię naszej Małej Ojczyzny – Gminy Krzeszyce. Wszystkim, współpracującym z Gminną Biblioteką Publiczną w Krzeszycach i wspierającym w ocalaniu od zapomnienia przeszłości jesteśmy niezmiernie wdzięczni i zachęcamy innych do dalszej współpracy.
Ponieważ… Przeszłość, która- jak mówił profesor Tadeusz Kotarbiński –zachowana staje się częścią teraźniejszości.

Wpis internautki Ewy Urbańskiej –Bartoszewicz po spotkaniu w 10.01.2015 r. w krzeszyckiej bibliotece (fragmenty):
...Otóż: bardzo fajna sprawa: taka gmina, Krzeszyce (niech Niemiec wymówi tę nazwę;-) Jestem w pozytywnym szoku. Starsza pani pisze książki-wspomnienia. I maluje całkiem dobre obrazy, naprawdę! A najlepsze, że we wsi, gdzie diabeł mówi dobranoc, było przecudne spotkanie. Ludzi!! Ze 100 osób...Catering super i nikt nie rzucał się na jedzenie - to nie W-wa...) Atmosfera jak w Paryżu...Książka o wsi Zaszczytowo, dawniej Saratoga, gdzie nieopatrznie Big Dziadek z W-wy kupił se kolejny majątek i gdzie musiała samotnie przebywać Dziewuszka.... W każdym razie wernisaż i spotkanie było cudne do tego stopnia, że wróciłam autem w wichurze, śniegu, lodzie - po aparat. Chapeau bas dla ludzi, dla biblioteki we wsi Krzeszyce. Gdzie, jak przeczytałam, był i Jacek Dehnel i Małgorzata Kalicińska. Chapeau bas dla miejsca, dla p. dr Krystyny Kamińskiej, która jest nie tylko kompetentna, ale i ciepła....
Red: Ewa Urbańska –Bartoszewicz
Autorka arkusza poetyckiego, dwóch tomików wierszy oraz wielu publikacji w pismach literackich, redaktorka autorskiej strony internetowej "Poezja nad Dolinką". Stronę tę prowadzi dla Służewskiego Domu Kultury. Organizuje wiele imprez związanych z poezją, jest jurorką konkursów literackich. Mieszka w Warszawie.Wystawa malarstwa Walerii Jaworskiej- Jaźwińskiej czynna będzie do 31 marca 2015 r. w godzinach pracy biblioteki
ZAPRASZA
Jolanta Solińska
GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W KRZESZYCACH
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz