środa, 12 marca 2014

Czytanie książek wyzwala w czytelniku wiele pozytywnych emocji.
Dyskusyjny Klub Książki jest właśnie takim miejscem w Bibliotece w Muszkowie (Filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Krzeszycach) 06.03.2014r. odbyło się kolejne spotkanie klubowiczek.
Dyskusje były prowadzone wokół książki Sylwii Chutnik pt. ,,Cwaniary”

Tak, swoją recenzje na temat książki przedstawiła jedna z klubowiczek:
Powieść kontrowersyjna, budząca wiele emocji, przerażająca i przyciągająca. Powieść bulwersująca, odzierająca mity spokojnego, bezpiecznego życia. Przeraża bezsilność choroby. Przeraża samodzielnie wymierzana straszna ” sprawiedliwość”, która nią nie jest. Sędziów, stawia na równi z ofiarami.
Opisane cztery kobiety: Halina, Celina, Stefania i Bronka. Kobiety wiodą dwie egzystencje, jedna zawodowa, zrozumiała, naturalna i druga bandycka, odstręczająca i dziwna. Halina młoda wdowa budząca współczucie w pierwszym rozdziale w następnym zaskakuje brutalnością i zachowaniem nieprzystającym do kobiety w ciąży. Jej mężczyzna, który ginie w wyniku wendety nie tylko jest ofiarą ale prędzej napastnikiem. Stefania, ofiara przemocy, której nie przerywa i planuje z premedytacją zemstę. Zrozumiała byłaby emocjonalna, gwałtowna reakcja w samoobronie i przyłożenie oprawcy, tym co jest pod ręką. Stefania jednak nic nie robi, poddaje się, nie działa sama. Bronka, wykształcona, pracująca w kancelarii prawniczej, po godzinach zamyka kodeksy i wymierza kary po swojemu, nożem, do skutku często śmiertelnego! Celina, podobnie jak koleżanki w dzień radosna ekspedientka, w nocy przeistacza się niby wampir w kreskówce...
Zadając sobie pytanie, czego można nauczyć się tej książki? Czy można się czegoś nauczyć?
Chyba tylko, kim nie być...A nocą lepiej iść przez ciemny las niż centrum miasta.
Dorota Nazwalska


Spotkanie DKK miało charakter bardziej uroczysty, ponieważ odbyło się oficjalne wprowadzenie bibliotekarki Eweliny Niemczyn z udziałem Jolanty Solińskiej –Kier. Gminnej Biblioteki w Krzeszycach oraz Janem Galońskim -Przewodniczącym Rady.
Były tulipany, tort i życzenia dla Pań.

Następne spotkanie odbędzie się 10.04.2014r. Tematem będzie lektura Joanny Chmielewskiej pt. ,,Poduszka w różowe słonie”
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz