piątek, 14 czerwca 2024

,,LITERACKIE PODRÓŻE ZE ZBIGNIEWEM MASTERNAKIEM”

 

07.06.2024r.


,,LITERACKIE PODRÓŻE ZE ZBIGNIEWEM MASTERNAKIEM”
SPOTKANIE AUTORSKIE W GMINNEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ
W KRZESZYCACH.

W ramach popularyzacji czytelnictwa wśród młodzieży, w bibliotece w Krzeszycach gościliśmy Zbigniewa Masternaka - pisarza, reportażystę, scenarzystę filmowego, pasjonata piłki nożnej. Podczas spotkania futbolowe zamiłowania autora przenikały się z opisem jego literackiej drogi, którą przebył jako pisarz, poszukiwacz historii a także biograf.

 Zbigniew Masternak opowiadał między innymi o swoich marzeniach aby zostać piłkarzem
i początkach tworzenia Reprezentacji Polskich Pisarzy. Uczestnicy spotkania, głównie młodzież szkolna, wysłuchali opowieści o tym, jak pokrętną drogę przebył ze świętokrzyskiego Piórkowa by zostać pisarzem, którego twórczością zainteresowali się tak uznani polscy reżyserzy jak Andrzej Barański czy Krzysztof Zanussi. Jako ciekawostka: Pan Zbigniew pisał też dialogi do kilku polskich seriali.

Pierwsze opowiadania zaczął pisać w szkole podstawowej. W 1997 ukończył z wyróżnieniem Liceum Ogólnokształcące im. B. Głowackiego w Opatowie. Studiował prawo na UMCS
w Lublinie i polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim, lecz żadnego z tych kierunków
nie ukończył. W 2009 ukończył scenariopisarstwo w Krakowskiej Szkole Filmu i Komunikacji Audiowizualnej.

Zadebiutował w 2000 na łamach "Twórczości" dwoma opowiadaniami z Księstwa. Księgi drugiej – Niech żyje wolność i Posąg Emeryka. W 2006 ukazał się jego debiut książkowy,  powieść Niech żyje wolność (poprawiona wersja Księstwo. Księga druga) oraz druga powieść pt. Chmurołap. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazała się w 2008 trzecia powieść Zbigniewa Masternaka – Scyzoryk. Trzy pierwsze księgi Chmurołap, Niech żyje wolność i Scyzoryk, które zostały wydane w jednym tomie w 2011, tworzą wieloczęściowy autobiograficzny cykl pt. Księstwo. Autor zamierza go kontynuować o kolejne księgi, w których chce opisać całe swoje życie od dzieciństwa aż po śmierć.
W 2009 Masternak napisał scenariusz filmowy pt. Jezus na prezydenta!. Jest także współautorem książki Kino polskie 1989 – 2009. Historia krytyczna oraz noweli filmowej Jezus na prezydenta!, wydanej przez Korporację Ha!art (2010). 


Dziękujemy panu Zbigniewowi za niezwykle ciekawe, a zarazem życiowe historie, które mamy nadzieję, zainspirują młode pokolenie i zachęcą je do czytania książek.
 Dziękujemy także młodzieży i wychowawcom ze Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Krzeszycach za odwiedziny i poświęcony czas.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz