poniedziałek, 20 maja 2024

Czwartkowe spotkanie z dobrą książką w kołczyńskiej bibliotece

 

16.05.2024.


Na spotkaniu Dyskusyjnego klubu książki w Kołczynie tematem do rozmowy była powieść Krystyny Januszewskiej pt.’’ Zniknij z moich oczu”.

 

Lena po śmierci matki znajduje na jej komputerze plik z notatkami. Okazują się one tropem prowadzącym do wyjaśnienia tajemniczej sprawy, w którą przed laty zaangażowała się policja trzech krajów. Chodziło o przyjaciółkę matki, Joannę Malicką. Malicka pewnego razu pojechała do Włoch po chorego syna. To miała być podróż tam i z powrotem, ale tego planu nie udało się zrealizować.

Rodzina od lat żyje w niepewności, co się wtedy tak naprawdę stało. Ona sama tkwiła wówczas w nieświadomości, że jej życie osiągnęło punkt krytyczny i prawda o niej, jej mężu i dzieciach uderzy w nią nagle z całą siłą. Czy trop odkryty przez Lenę pozwoli rozwiązać zagadkę, która kiedyś postawiła wszystkich na nogi?

Akcja trzyma w niepewności od początku do końca. Książka jest dobrze napisana, mądra, ale bez moralizatorstwa i akcja skonstruowana w taki sposób, iż czytelnika zżera ciekawość co się będzie dalej działo. A przede wszystkim nurtować was będzie pytanie: co się stało z Joanną.

 

O autorce:

Krystyna Januszewska- z wykształcenia biolog. Żyje intensywnie między światem codziennej rutyny, a magią fabuły, którą kocha nad życie. Inspiracji i natchnienia szuka w codzienności. Zajęła się zawodowo pisarstwem po zdobyciu nagrody w pierwszej edycji konkursu „Twojego Stylu” na pamiętniki Polek (1998),debiutując opowiadaniem „Odwiedził mnie mój mąż” opublikowanym w zbiorze „Historie prawdziwe”. Wydała dotychczas kilka opowiadań i sześć powieści: „Przytulać kamienie” – wyróżnioną w konkursie na najlepszą polską powieść, „Niebo ma kolor zielony”, „Rozbitek@brzeg.p” – nominowaną do Nagrody Mediów Publicznych „Cogito”, „Ostatnia kwadra księżyca” oraz dla młodszych Czytelników: „Dolina Motyli” i „Trzy światy czyli Maryśka, Anioł i szalona Muneguita” – wyróżnioną w konkursie „Uwierz w siłę wyobraźni”. Od 2010 roku jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Do zobaczenia w czerwcu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz