wtorek, 19 grudnia 2023

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w kołczyńskiej bibliotece.

 

Grudniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych

 w kołczyńskiej bibliotece.

 

Ostatnie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu książki dla dorosłych, odbyło się 14.12.2023. Tematem dyskusji była książka Andrzeja Stasiuka pt.” Przewóz”.

 

 „Smród i strach. Strach i smród. A przez środek rzeka”.
Ten opis kreślony przez jednego z bohaterów powieści brzmi jak kwintesencja przekazu na jej poziomie realnym, historycznym i metaforycznym. Historycznym, kiedy w czerwcu 1941 roku Niemcy szykowali się z ciężkim sprzętem bojowym do inwazji na ZSRR, spokojnie stacjonując sobie jeszcze w ramach porozumienia Ribbentrop-Mołotow na jednym z brzegów granicznej rzeki gdzieś na Podlasiu. Na drugim można było zobaczyć Rosjan jeszcze pokojowo nastawionych do chwilowego sprzymierzeńca w czwartym rozbiorze Polski rozpoczętym 17 września 1939 roku. Po obu stronach mieszkańcy, którzy „nie mieli kościoła, nie mieli prawie nic prócz parunastu chałup, podmokłych pastwisk i piaszczystego wzgórka za wsią, gdzie sadzili kartofle i siali owies, by potem wypatrywać gradu, deszczu albo suszy”. Od zawsze tutejsi, wymieszani, współistniejący w symbiozie życia. 

Osobista, gorzka, nostalgiczna, na poły autorefleksyjna opowieść, której się nie czyta. Ją się czuje, doświadcza, smakuje i wącha. Atmosfera tak gęsta, że można ją nakładać łyżką. Silnie stymulująca dla kogoś wychowanego na wsi, nie mówiąc już o kimś, kto może pamiętać wojnę lub pierwsze dekady po niej.

 

"Przewóz" to powieść nie dla czytelników szukających fabularnych wątków, które prowadzą czytelnika "od, do". To historia zdecydowanie dla ceniących sobie formę ponad treść; sympatyków nostalgii, powrotu do dawnych czasów, choćby i nawet taka podróż kosztowała ból rozdrapywanych ran. I nade wszystko jest to powieść dla osób dla których czytanie to doświadczenie multisensoryczne.

Kolejne spotkanie już w styczniu .

 WESOŁYCH ŚWIĄT.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz