piątek, 19 maja 2023

Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci w Gminnej Bibliotece Publicznej w Krzeszycach.

 16.05.2023r.

Dyskusyjny Klub Książki w Gminnej Bibliotece Publicznej w Krzeszycach.

Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci z niespodzianką dla naszych ukochanych mam
w związku ze zbliżającym się ,,Dniem Matki”.
 Uczestnicy podczas spotkania wspólnie czytali fragmenty książki Barbary Gawryluk pod tytułem,, Moc Amelki’. Podczas zajęć kreatywnych wykonali upominki, każdy dla swojej mamy.  
Swoje uczucia wyrazili na pięknie przyozdobionym kwiatami sercu z drewna.
Wykazały przy tym wiele kreatywności, co z pewnością spodoba się mamusiom 
w dniu ich święta przypadającego już za kilka dni czyli 26 maja.  

Oczywiście usłyszeliśmy wiele ciepłych słów o naszych mamach podczas rozmów o tym wyjątkowym  święcie.

A o czym opowiada książka ,,Moc Amelki”?
O konflikcie zbrojnym podczas, którego tysiące dzieci z Ukrainy musiały porzucić swoje dotychczasowe życie i opuścić swoje domy. Zmarznięte, głodne i wystraszone przemierzały kraj wśród odgłosów bombardowań. Jedną z takich dzieci jest bohaterka książki Barbary Gawryluk "Moc Amelki". Dziewczynka o niespotykanej odwadze, która zachwyciła cały świat swoim przepięknym głosem. Czy zdoła jej to pomóc w odnalezieniu szczęścia?

Nowy kraj, nowy język, nowi ludzie. Każdego dnia, po przyjeździe do Polski, gdzie tysiące ukraińskich rodzin znalazło bezpieczne schronienie, mała Amelka uczy się, rozwija swoje zainteresowania i talenty. Radzi sobie z problemami, jakimi są bariera językowa, wyobcowanie i lęk przed nieznanym. Zarówno nauczyciele, jak i pozostali uczniowie muszą znaleźć sposób, by porozumieć się z nowymi uczniami. Sytuacja ta jest skomplikowana dla wszystkich.

Amelkę śpiewającą w schronie poznaliście na pewno z filmików krążących w sieci. Dziewczynka stała się symbolem wszystkich dzieci w Ukrainie, którym wojna zabiera dzieciństwo.
Amelka, tak jak tysiące innych ukraińskich dzieci, musiała uciekać przed bombami, wybuchami, czołgami wjeżdżającymi do miast i miasteczek. Swój nowy dom znalazła
w Polsce, tu chodzi do szkoły, rozwija swoje talenty, śpiewa i maluje.
Może w waszej klasie też zjawili się nowi uczniowie? Pewnie na początku nie można się było z nimi dogadać? A nauczyciele nie bardzo wiedzieli, jak prowadzić lekcje?
To skomplikowana i niełatwa sytuacja dla nas wszystkich, dorosłych i dzieci. Najważniejsze, żeby nowe koleżanki i nowi koledzy poczuli się tu bezpiecznie, tak jak nasza bohaterka Amelka.

Barbara Gawryluk.
Ukończyła filologię szwedzką na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1992 roku pracuje w radiu Kraków jako dziennikarz, gdzie jest odpowiedzialna za różne programy literackie oraz prowadzi autorską audycję „Alfabet” skierowaną do dzieci i młodzieży. Wyróżniona przez dziecięce jury polskiej sekcji IBBY za książkę Dżok. Legenda o psiej wierności w konkursie na Dziecięcy Bestseller Roku 2007. Laureatka za rok 2009 Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za książkę Zuzanka z pistacjowego domu.

Laureatka w 2010 roku nagrody „Książka roku” polskiej sekcji IBBY za upowszechnienie czytelnictwa za audycję „Książka na szóstkę”.

Dzieciom dziękujemy za spotkanie.
A naszym drogim mamom z okazji zbliżającego się ich święta życzymy wiele zdrowia i zadowolenia ze swoich pociech.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz