czwartek, 29 września 2022

Jesiennie w kołczyńskiej bibliotece

 28.09.2022

 

                    Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci.

"12 dziecięcych wyzwań". Polscy autorzy o tym jak poradzić sobie z problemami. To książka , którą czytaliśmy na spotkaniu.

Magia tej książki kryje się w czytelnym i jasnym przekazie oraz w autentycznych sytuacjach, które mogą przytrafić się każdemu. Najważniejsze jest, aby nie pokonały dziecka, a pokazały mu, że z większością problemów można sobie poradzić.

W książce znalazły się teksty o: poczuciu własnej wartości, agresji, tolerancji, zagrożeniach płynących z sieci, uważności, pasji, nadużywaniu urządzeń elektronicznych, rywalizacji, manipulacji, wysokiej wrażliwości, presji grupy oraz nieśmiałości.

My na spotkaniu skupiliśmy się na opowiadaniu „O manipulacji, czyli kiedy powiedzieć nie”.

Staś nie chce wyjść na dwór. Nie ma zbyt wielu kolegów, nikt go nie lubi. Kiedy więc starszy sąsiad, Filip, przychodzi by zaproponować wspólne wyjście na łąkę chłopiec długo się nie zastanawia, w końcu ktoś chce się z nim kumplować. Na łąkę przyszło kilkoro dzieci. Mają budować bazę. Kiedy pierwszoklasista Piotrek wspomina, że wie gdzie znajdą fajny kamień do bazy, ale nie da rady go przynieść, Filip zaczyna się śmiać z niego i nazywa go nawet ciapą. Piotrek wraca do domu, potem z każdą chwilą odchodzą kolejne osoby. Kiedy ze starszym kolegą zostaje tylko Staś, tamten wyjmuje zapalniczkę z kieszeni i o mały włos nie powodują poważnego pożaru. Filip zabrania Stasiowi o tym komukolwiek wspominać, a nawet zastrasza go. Podczas rozmowy z rodzicami chłopiec szybko wyjawia przebieg zabawy. Rodzice tłumaczą mu, że był manipulowany. Manipulacja to coś, co bardzo ciężko zauważyć i polega na tym, że ktoś wykorzystuje innych do swoich celów. Coś obiecuje, udaje przyjaźń, czasami straszy. A czy ktoś, kogo się boisz zasługuje na miano prawdziwego przyjaciela?

Następnie odbyły się zajęcia plastyczne, na których dzieci robiły jesienne drzewka.

                                  Kolejne spotkanie już w październiku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz