wtorek, 13 września 2022

" Ballady i romanse" Adama Mickiewicza w magicznym, jarzębinowym klimacie.

 

,,Ballady i romanse” Adama Mickiewicza w magicznym, jarzębinowym klimacie.


Tegoroczna odsłona ,,Narodowego czytania 2022” odbyła się  w Gminnej Bibliotece Publicznej w Krzeszycach w ramach spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki. 
Wspólne czytanie poprzedziła prelekcja na temat życia i twórczości Adama Mickiewicza oraz geneza utworów, którą przygotowała i przedstawiła Natalia Haza- Galant.
Po części oficjalnej, zaproszeni goście przystąpili do wspólnego czytania wybranych utworów naszego wieszcza Adama Mickiewicza. Wśród nich znalazły się ,,Powrót taty”, ,,Rybka”, ,,Świteź”, ,,Pani Twardowska”, ,,Romantyczność” czy też ,,Świtezianka”.

 

Adam Mickiewicz

Adam Mickiewicz należy do największych twórców literatury polskiej. Jego życie jest przykładem klasycznej biografii romantycznej, typowej dla całego pokolenia. Określały ją m.in. sytuacja panująca w kraju, światopogląd romantyczny oraz echo powstania.
Mickiewicz urodził się 24 grudnia 1798 roku w Zaosiu koło Nowogródka. Jego rodzina wywodziła się
z drobnej szlachty, ojciec pracował w sądzie w Nowogródku. W tamtych okolicach upłynął pierwszy okres życia małego Adama, który tam chodził do szkoły prowadzonej przez dominikanów.
W 1812 roku Mickiewiczowi umarł ojciec. W 1815 roku Adam udał się do Wilna, gdzie na tamtejszym uniwersytecie rozpoczął studia.


,,Ballady i Romanse”

Cykl ten powstał na początku lat dwudziestych XIX wieku i były częścią pierwszego tomu „Poezji”

 Adama Mickiewicza. Ukazał się on w czerwcu 1822 roku w Wilnie.

Utwory wchodzące w skład cyklu w dużej mierze opierają się na wierzeniach prostego ludu oraz

na podaniach, które krążyły wśród gminu. Źródłem, z którego czerpał Mickiewicz motywy i tematy, które potem wykorzystywał w swych dziełach, była ludowa fantastyka, owa „wieść gminna”, a także ludowe postrzeganie problematyki związanej z winą i karą, ludowe poglądy na świat i zastaną rzeczywistość.

 Po wysłuchaniu wszystkich utworów każdy mógł podzielić się wrażeniami i opiniami na temat przeczytanych ballad  i pieśni. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy stempel -,,Narodowe czytanie 2022”.


Dziękujemy serdecznie wszystkim za zaangażowanie oraz poświęcony czas, który upłynął nam wszystkim w przyjemnej i ciepłej atmosferze podczas tegorocznego Narodowego czytania.

,, Narodowe czytanie 2022” odbyło się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej.




















 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz