środa, 17 lipca 2013

Questing- wyprawa odkrywców w Krzeszycach


Questing - Wyprawy Odkrywców to edukacyjna gra terenowa, która w oryginalny sposób prezentuje lokalne dziedzictwo kulturowo-przyrodnicze. Odkrywa wyjątkowość i charakter danego miejsca!
To efektywne  i sprawdzone narzędzie edukacji regionalnej i promocji danego obszaru.
Questing to także nowa forma turystyki aktywnej,  która zdobywa coraz więcej zwolenników i entuzjastów.

Jednym z entuzjastów okazała się Gminna Biblioteka Publiczna w Krzeszycach, która bierze udział udział w nowym projekcie pt. „Wzrost konkurencyjności obszarów wiejskich poprzez utworzenie gier terenowych.
Co to jest Questing?

Questing - Wyprawa Odkrywców to forma gry terenowej,  metoda polegająca na tworzeniu questów (wypraw) czyli tras „spacerowych”, które prezentują historię lub przyrodę miejscowości bądź okolicznych atrakcji przyrodniczo-kulturowych, dając możliwość na lepsze poznanie danego miejsca.
Uczestnik Wyprawy otrzymuje Kartę Questu - Wyprawy Odkrywców, składającą się z reguły z mapy i wskazówek (napisanych wierszem), które w sposób edukacyjny prowadzą po miejscowości lub innym miejscu prezentując jego najciekawsze walory. Nagrodą w Wyprawie jest znalezienie ukrytego Skarbu, do którego prowadzą różne wskazówki i zagadki, które uczestnik Wyprawy musi po drodze odgadnąć.
Wyprawy mogą być piesze, rowerowe, konne lub kajakowe. Mogą mieć także różną tematykę - historyczną, przyrodniczą, krajoznawczą i inną tematyczną.
Questing jako metoda przypomina znane wszystkim „podchody”, jednakże mocno związana jest z edukacją regionalną. Została przeniesiona do Polski ze Stanów Zjednoczonych przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska z Krakowa. W USA funkcjonuje pod nazwą „Questing” i od 10 lat jest z powodzeniem rozwijana i urozmaicana.
Jaki jest cel wypraw odkrywców?

Głównym celem tworzenia Wypraw Odkrywców jest zwrócenie uwagi uczestnika tej gry terenowej na wyjątkowe elementy danego miejsca związane z lokalnym dziedzictwem przyrodniczym, historycznym i kulturowym. Ważne przy tym jest odkrywanie niezwykłego, unikalnego charakteru przestrzeni,(tzw. ducha miejsca). Istotne w Wyprawie Odkrywców jest zwrócenie uwagi na zwyczajne z pozoru miejsca, i dostrzeżenie w nich  wyjątkowości, atrakcyjności a nade wszystko wartości.  Mieszkańcy danej miejscowości tworząc Wyprawy Odkrywców lepiej poznają i doceniają własne miejsce zamieszkania, zaś uczestnicy gry w efektywny i atrakcyjny sposób zdobywają wiedzę o konkretnym  miejscu.


Odbiorcami tj. uczestnikami Questów - Wyprawy Odkrywców mogą być:

  • turyści przejeżdżający do gminy, powiatu, na obszar Lokalnej Grupy Działania, Lokalnej Grupy Rybackiej,  Nadleśnictwa,  Parku Krajobrazowego lub Parku Narodowego;
  • zorganizowane grupy młodzieży szkolnej i dorosłych poznające region na trasach ścieżek dydaktycznych nadleśnictw, parków, gmin czy organizacji pozarządowych
mieszkańcy danego obszaru.


Zatem czy można zrobić quest w małej miejscowości?
Oczywiście! Krzeszyccy liderzy opracowali quest - grę terenową, która przedstawiać będzie 700-letnią historię Krzeszyc i najważniejsze miejsca z nią związane.
Jest to jak na razie jeden z questów- trwają prace nad kolejnym.
Zapraszam do oglądania zdjęć jak to wszystko się odbywało.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz