czwartek, 28 marca 2013

Spotkanie z czarną książką kolorów

Dzieci z Klubu Małego Artysty działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Krzeszycach oraz z Przedszkola w Krzeszycach 05 i 06 marca 2013 roku miały okazję zapoznać się z niezwykłą książką pt.: „Czarna Książka Kolorów”. Jest to książka nie tylko dla niewidomych, lecz dla wszystkich, gdyż uczy współodczuwania i uwrażliwiania na odmienność innych ludzi.
Głównym bohaterem książki jest niewidomy chłopiec Tomek, który ogląda świat zmysłami takimi jak: słuch, dotyk, smak, zapach. Tomek nie widzi ale czuje i to w jego życiu liczy się najbardziej.
Zajęcia rozpoczęliśmy od prezentacji książki. Dzieci oglądały ją z zamkniętymi oczami, dotykając ilustracji palcami. Tekst pisany Braille’m kojarzył się im z małymi punkcikami, chropowatymi kropeczkami, rozsypanym makiem.
Podczas zajęć dzieci z opaską na oczach miały za zadanie rozpoznać podany im przedmiot, by choć przez chwilę poczuć się jak osoba niewidoma. Określić kolor lub smak przedmiotu. Kolor czerwony jest gorący może być niebezpieczny ale może być też smaczny jak truskawki i czereśnie, żółty ma np. smak cytryny albo musztardy, brązowy smakuje jak czekolada, a zielony to trawa, liście drzew i pachnie jak choinka albo mięta jest zimny, pomarańczowy pachnie jak pomarańcza lub mandarynka.
Dzieci wykazywały się również wyobraźnią twórczą i pomysłowością poprzez prace plastyczne. Wyklejały czarną plasteliną różne obrazki na czarnej kartce .Tworzyły własną książkę, do której dodały tekst. Na zakończenie było pamiątkowe zdjęcie, zakładki i słodki poczęstunek. Zajęciom towarzyszyła wystawa książek o tematyce niepełnosprawności. Od tego dnia na pewno wszyscy będziemy darzyć szacunkiem osoby niepełnosprawne. Spotkania wywoływały wiele emocji i wrażeń. Okazały się bardzo potrzebne i interesujące.
Gminna Biblioteka Publiczna w Krzeszycach zaprasza na kolejne zajęcia w każdą środę o godz. 15.00


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz