środa, 16 kwietnia 2025

Klub Małego Czytelnika w krzeszyckiej bibliotece - relacja ze spotkania

 

Klub Małego Czytelnika
w krzeszyckiej bibliotece - relacja ze spotkania

 

14 kwietnia odbyło się spotkanie w Klubie Małego Czytelnika w Gminnej Bibliotece w Krzeszycach. Najmniejsi czytelnicy naszej biblioteki poznali  historię pewnej poczwarki z książki pt.,, Poczwarka ‘’ Andreja Peklar. Główna bohaterka opowiadania- Poczwarka, wyrusza w podróż, podczas której spotyka wiele ciekawych zwierzaków i odwiedza dużo interesujących miejsc. Nie wszystkie okazują się bezpieczne i miłe co powoduje, że podróży towarzyszą różne emocje począwszy od radości, zaciekawienia po strach i niepewność.  Podczas tej niezwykłej przygody odkrywa świat, którego wcześniej nie znała, ucząc się, jak pokonać swoje lęki i zwątpienia. Lecz słuchając rad brata stawa czoło wszystkiemu co ją spotyka i przemienia się w pięknego motyla. Zachęcam rodziców do zapoznania się i dzieci z tą piękną historią, ponieważ jest to książka , która ukazuje, że każda droga do sukcesu jest pełna zarówno pięknych, jak i trudnych momentów.

Tego dnia dzieci także poznały pewną gąsienicę z książki
pt. ,, Bardzo głodna gąsienica’’ Eric Carle. Żarłoczna, zielona gąsienica przemierza świat w poszukiwaniu smacznych kąsków. Podjada listki i owoce, ale nie gardzi również ciastkiem czy kiszonym ogórkiem. ,,Bardzo głodna gąsienica’’,  pomaga w nauce dni tygodnia, liczeniu do pięciu oraz cyklu życia motyla.  Po spotkaniu z książkom wspólnie z dziećmi bawiliśmy się m.in. lataliśmy jak motylki, kolorowaliśmy dużego motylka , która przysiadła w bibliotece, tańczyliśmy z kolorową chustą Klanza itp. Dzieci wykonały także piękne prace plastyczne.

Zapraszam do obejrzenia fotorelacji.

Następne spotkanie 19 maja o godz. 15.20 Zapraszam !


FOTORELACJA



























poniedziałek, 14 kwietnia 2025

Kwietniowe DKK dla dzieci w kołczyńskiej bibliotece

       Zwyczajowe ciekawostki na dziecięcym spotkaniu w bibliotece.

Przed świętami wielkanocnymi warto się zastanowić, co by było „Gdyby jajko mogło mówić”. Taki tytuł nosi książka Renaty Piątkowskiej, z której młody czytelnik dowiedzieć się może o zwyczajach i tradycjach związanych nie tylko z dniami świątecznymi.

Tak też było na piątkowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci w kołczyńskiej bibliotece.

Wielbiciele Renaty Piątkowskiej odnajdą w opowiadaniach ten sam styl, który znają z jej innych książek. Ich bohaterami są dzieci, które biorą udział w przygotowaniach do świątecznych dni. Pojawiają się wzmianki o zwyczajach, przesądach i tradycjach z nimi związanych, a opowiadają o nich najczęściej dziadkowie. Jako ze starsze pokolenie dużo wie o tym, skąd wzięły się te zwyczaje oraz jak święta obchodzone były w przeszłości, ich rozmowy są niezmiernie pouczające.

Książka "Gdyby jajko mogło mówić i inne opowieści" przybliża nam historię niektórych zwyczajów, znanych od lat. Powoli znikają z naszego życia, a najbardziej przykre jest wypieranie naszych rodzimych zwyczajów przez komercyjnie narzucaną obcą modę. Bo co komu zrobiły andrzejki, że tak mało o przygotowaniach do nich podczas jesiennych wieczorów, a tak wiele o koszmarnych przebierankach, dyniach i cukierkach czy psikusach?

Po lekturze dzieci robiły wielkanocne ruchome jajo.







Do zobaczenia w maju na kolejnym spotkaniu.





piątek, 11 kwietnia 2025

UWAGA!!! UWAGA!!!

 

UWAGA!!! UWAGA!!!

Mamy dla Państwa wspaniała wiadomość.

Zapraszamy mieszkańców Gminy Krzeszyce do realizacji projektu: Aktywnie i Razem-Przeciwdziałanie Wykluczeniu Społecznemu .Projekt jest

współfinansowany przez Europejski Fundusz Społeczny Plus.

Projekt „Aktywnie i Razem – Przeciwdziałanie Wykluczeniu Społecznemu” to inicjatywa mająca na celu wsparcie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, w tym osób z niepełnosprawnościami, seniorów oraz mieszkańców obszarów wiejskich. Działania obejmują warsztaty edukacyjne, zajęcia integracyjne, aktywizację kulturalną i wyjazdy rekreacyjne. Poprzez różnorodne formy wsparcia projekt dąży do wzmacniania więzi społecznych, rozwijania kompetencji życiowych i poprawy jakości życia uczestników. Da uczestnikom szansę na lepszą jakość życia.

W ramach projektu realizowane będą zadania: Nr 1. Promocja i rekrutacja. Nr 2. Zajęcia z komunikacji i autoprezentacji- zajęcia z psychologiem i psychoterapeutą. Nr 3. Warsztaty edukacyjne i kompetencyjne -warsztaty z pierwszej pomocy, zajęcia jogi i technik relaksacyjnych. Nr 4. Integracja kulturalna i społeczna - udział w wydarzeniach artystycznych, kontakt z kulturą i sztuką w teatrze, filharmonii i kinie. Nr 5.Trzydniowy wyjazd integracyjny nad morze i kontynuacja warsztatów Interpersonalnych . Nr 6.Podsumowanie programu.

Grupę docelową stanowić będą wszyscy mieszkańcy gminy Krzeszyce położonej na obszarze LGD objętego lokalną strategią rozwoju, a szczególnie osoby wykluczone lub zagrożone wykluczeniem i ich rodziny, a zwłaszcza dzieci z terenu działalności lokalnej grupy działania tj. Gmina Krzeszyce.

Łącznie objętych działaniami zostanie 6 osób, w tym 3 kobiety i 3 mężczyzn, którzy zostaną zrekrutowani w sposób niedyskryminujący .

Cel główny: Przeciwdziałanie izolacji społecznej, szczególnie wśród osób wykluczonych, zagrożonych wykluczeniem i ich rodzin poprzez aktywizację społeczną, rozwój kompetencji oraz integrację z lokalną społecznością.

Cele szczegółowe: Wzmocnienie więzi społecznych i przeciwdziałanie osamotnieniu uczestników. Podniesienie kompetencji interpersonalnych i umiejętności społecznych. Aktywizacja kulturalna poprzez udział w wydarzeniach artystycznych. Rozwój umiejętności praktycznych, takich jak pierwsza pomoc, autoprezentacja czy radzenie sobie ze stresem. Zwiększenie dostępu do form aktywnego wypoczynku i integracji

Projekt przyczyni się do:

Wzmocnienie więzi społecznych i budowanie relacji międzyludzkich. Zwiększenie pewności siebie i kompetencji interpersonalnych uczestników. Poprawa kondycji fizycznej i psychicznej poprzez aktywność i relaksację. Poszerzenie dostępu do kultury i zwiększenie uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych. Podniesienie świadomości w zakresie pierwszej pomocy i radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Utrwalenie efektów projektu poprzez dokumentację fotograficzną i

Całkowita wartość projektu wynosi:30 482,63 zł, z czego 28 577,46 zł stanowi wysokość wkładu Funduszy Europejskich- DOFINANSOWANIE Z UNII EUROPEJSKIEJ. My cieszymy się, że będziemy mogli dla mieszkańców gminy Krzeszyce realizować ten projekt.

#FunduszeUE

https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl

https://kst-lgd.pl




Uwaga!!!

Uwaga!!!

STOWARZYSZENIE SAR W KRZESZYCACH serdecznie zaprasza 14 kwietnia 2025 roku o godz.11 00 do siedziby Gminnej Biblioteki Publicznej w Krzeszycach na spotkanie informacyjno-rekrutacyjne dot. projektu „Aktywnie i Razem – Przeciwdziałanie Wykluczeniu Społecznemu” .Omówimy realizowany Projekt „Aktywnie i Razem – Przeciwdziałanie Wykluczeniu Społecznemu”, który ma  na celu wsparcie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym,  w tym osób z niepełnosprawnościami, seniorów oraz mieszkańców obszarów wiejskich. Działania obejmują warsztaty edukacyjne, zajęcia integracyjne, aktywizację kulturalną i wyjazdy rekreacyjne. Poprzez różnorodne formy wsparcia projekt dąży do wzmacniania więzi społecznych, rozwijania kompetencji życiowych i poprawy jakości życia uczestników. Da uczestnikom szansę na lepszą jakość życia.

Grupę docelową stanowić będą wszyscy mieszkańcy gminy  Krzeszyce położonej na obszarze LGD objętego lokalną strategią rozwoju, a szczególnie osoby wykluczone lub zagrożone wykluczeniem i ich rodziny, a zwłaszcza dzieci z terenu działalności lokalnej grupy działania tj. Gmina Krzeszyce.

Łącznie objętych działaniami zostanie 6 osób, w tym 3 kobiety i 3 mężczyzn, którzy zostaną zrekrutowani w sposób niedyskryminujący .

Cel główny: Przeciwdziałanie izolacji społecznej, szczególnie wśród osób wykluczonych, zagrożonych wykluczeniem i ich rodzin poprzez aktywizację społeczną, rozwój kompetencji oraz integrację z lokalną społecznością.

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH DO UDZIAŁU w spotkaniu  informacyjno-rekrutacyjnym.



 


czwartek, 10 kwietnia 2025

POPOŁUDNIA Z MUMINKAMI

01.04.2025r.

POPOŁUDNIA Z MUMINKAMI

Gminna Biblioteka Publiczna w Krzeszycach zorganizowała kolejne popołudnie
dla najmłodszych w ramach cyklu: „Popołudnia z Muminkami”. Spotkanie miało
na celu przybliżenie dzieciom postaci z serii książek Tove Jansson oraz rozwijanie
pasji czytelniczych.

W czasie wydarzenia dzieci miały okazję wysłuchać opowiadania pt. „Muminek
i urodzinowy guzik”
, które przeniosło je do magicznego świata Muminków.
W trakcie spotkania młodzi uczestnicy poznali historię o urodzinach Muminka i jego wyjątkowym przyjacielu, który postanawia podarować mu coś szczególnego. Opowiadanie pełne było ciepła, humoru i przyjaźni, co spotkało się z ogromnym entuzjazmem dzieci.

 Czym jest tytułowy guzik?
W Dolinie Muminków nastał wyjątkowy dzień – dzień urodzin Muminka! Muminek od samego rana był bardzo podekscytowany. Rano dostał od rodziców kartkę z życzeniami
oraz nowy, złoty guzik do swojej kolekcji. Chciał pochwalić się przyjaciołom otrzymanym prezentem. Niestety wszyscy byli bardzo zajęci, nawet Włóczykij i Panna Migotka. Muminek zmartwił się, że wszyscy zapomnieli o jego urodzinach. Nie wie jednak, że czeka na niego wielka niespodzianka…

„Opowiadania z Doliny Muminków” to seria urzekających opowieści z Doliny Muminków. Książki są odpowiednie dla dzieci w każdym wieku. W przypadku maluchów doskonale sprawdzą się do wspólnego czytania. Starsze dzieci mogą wykorzystać je do doskonalenia umiejętności czytania samodzielnego – wszystko dzięki dużej czcionce i małej ilości tekstu. Piękne, kolorowe ilustracje inspirowane oryginalnymi grafikami Tove Jansson zadowolą małych i dużych fanów Muminków. Książeczki będą idealnym prezentem już dla
dwu-, trzylatka na Mikołajki, na Gwiazdkę lub jako drobny upominek na inną okazję.


Spotkanie było nie tylko wspaniałą okazją do wspólnego spędzenia czasu, ale także
do rozwijania wyobraźni i kreatywności uczestników. Wszyscy uczestnicy spotkania wyszli zadowoleni, pełni pozytywnych emocji związanych  z sympatycznymi Muminkami.
Dziękujemy uczestnikom za wspólnie spędzony czas w naszej bibliotece.







poniedziałek, 7 kwietnia 2025

Wiosenne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci w bibliotece w Krzeszycach

 

31.03.2025r.

Wiosenne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci w bibliotece
w Krzeszycach

W  ostatni czwartek w Gminnej Bibliotece Publicznej w Krzeszycach odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci, które i tym razem zostało połączone
z kreatywnymi zajęciami plastycznymi. Uczestnicy spotkania mieli okazję nie tylko porozmawiać o książce, ale także wziąć udział w warsztatach twórczych, które pozwoliły im stworzyć własne kartki wielkanocne.

Spotkanie rozpoczęło się od omówienia książki „Ściśle tajne” Pawła Beręsewicza. Klubowicze z zaciekawieniem opowiadali o przygodach głównych bohaterów, dzieląc się swoimi przemyśleniami na temat  wspólnie przeczytanej lektury.

O czym jest książka

Każdy, kto przyszedł na świat, kiedyś z niego odejdzie. Ale co robił, zanim przyszedł i jak będzie tam, gdzie pójdzie? Niestety – tajemnica! Ileż to już tęgich głów próbowało rozwiązać tę zagadkę! Nikt do tej pory nie dał rady. No to może tym razem. Przeczytajcie i sprawdźcie, czy śmiała akcja godna asa wywiadu zakończyła się powodzeniem. Czy udało się wreszcie wyjaśnić to, co tak długo było ściśle tajne?

 Po dyskusji, przyszedł czas na część plastyczną spotkania. Dzieci przystąpiły do tworzenia swoich wielkanocnych kartek. Prace były pełne kolorów, przedstawiały zajączki, pisanki, kwiaty i wiosenne krajobrazy. Każdy uczestnik mógł wykazać się swoją wyobraźnią
i umiejętnościami plastycznymi, tworząc unikalne dzieło sztuki, które później zabrał do domu jako pamiątkę.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, połączone z twórczymi warsztatami okazały się świetnym pomysłem, angażującym dzieci w różnorodne aktywności. Biblioteka w Krzeszycach po raz kolejny udowodniła, że jest miejscem pełnym inspiracji, które wspiera rozwój najmłodszych poprzez literaturę i sztukę. Dzieci nie tylko rozwijały swoją kreatywność, ale także umocniły więzi z rówieśnikami, dzieląc się swoimi przemyśleniami
i pasjami literackimi.

 

Do zobaczenia na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci.