czwartek, 21 września 2023

Odwiedziny pisarki Walerii Jaworskiej –Jaźwińskiej w Bibliotece w Krzeszycach.

 

18.09.2023r.

Odwiedziny pisarki Walerii Jaworskiej –Jaźwińskiej
w Bibliotece w Krzeszycach.

 W Gminnej Bibliotece Publicznej w Krzeszycach mogliśmy ostatnio gościć regionalną pisarkę powieści obyczajowych panią Walerię Jaworską –Jaźwińską. Pani Waleria poza pisaniem pasjonuje się malarstwem. W swoim dorobku ma wiele prac malarskich , na które jak sama mówi, nie ma już miejsca na ścianach swojego domu. Ale przede wszystkim Waleria Jaworska- Jaźwińska to pisarka, która w swoje opowiadania wplata wątki historyczne.

Waleria Jaworska-Jaźwińska pochodzi z powiatu Buczacz, woj. Tarnopol, na Kresach.
Z rodzinnego domu pozostały jej tylko wyrywkowe wspomnienia. 
Po roku 1945 zamieszkała wraz z rodziną w gminie Krzeszyce we wsi Zaszczytowo, jednak  po jakimś czasie  rodzina przeniosła się do Boguszyńca w gminie Witnica.

Proces odkrywania nowego świata i naukę w kilku szkołach podstawowych opisała w pierwszej części „Przygody z życiem” pt. „Dzieciństwo Weroniki”. W kilku dlatego, że dopiero trwał proces tworzenia sieci szkół, ale do każdej małe dziecko musiało przebyć daleką drogę przez pola, kanały i lasy.
Do siódmej klasy w Krzeszycach miała aż siedem kilometrów w jedną stronę.
Takie same radości i kłopoty przeżywa powieściowa Weronka, bo jest ona alter ego autorki.

Pisała od zawsze, ale „karteluszki” gdzieś chowała. W szkole średniej pisała pamiętnik, który zaginął w nieznanych okolicznościach. Miał on być „zaczynem” do napisania książki.
Tak się jednak nie stało. Bo i pamiętnika nigdy nie zamierzała wydawać. Chciała pisać powieści. Bo w nich nie wszystko jest takie wprost.

Obecnie realizuje swoje pasje i marzenia. Od 1999 roku należy do sekcji plastycznej Uniwersytetu Trzeciego Wieku.


W ramach akcji ,, Podaruj wiersz” , pani Waleria przekazała naszej bibliotece tomiki własnej twórczości, za które serdecznie dziękujemy. Dziękujemy również  za odwiedziny i zapraszamy do nas  częściej.  Brak komentarzy:

Prześlij komentarz