poniedziałek, 29 listopada 2021

O warszawiance w Rybniku - rozmowy na Dyskusyjnym Klubie Książki w bibliotece

O warszawiance w Rybniku - rozmowy na Dyskusyjnym Klubie Książki w bibliotece

 

 

W miniony czwartek tj. 25 listopada klubowicze DKK rozmawiali
 o książce Weroniki Tomala ,, Tam, gdzie diabeł mówi dobranoc’’ na spotkaniu w filii biblioteki w Muszkowie.

 

''Totalne zaskoczenie kiedy zaczynałam czytać pomyślałam, że to zwyczajna opowieść o młodych ludziach pochodzących z dwóch różnych światów i ich spotkaniu. Daria - dziewczyna z Warszawy pnąca się po szczeblach kariery i nigdy nie dostatecznie dobra dla swej wymagającej matki, narzeczona egoistycznego Rafała i przyjaciółka fałszywej Igi. Oddelegowana do Rybnika tam gdzie diabeł mówi dobranoc.

Artur- przystojny, dobry górnik .Właśnie ich drogi się krzyżują. Wybucha namiętność, złość, miłość i pokora. Jest strach o drugiego człowieka, kiedy
w kopalni jest wybuch. Całość tej historii obrazują te cytaty godne zapamiętania: "Budujemy statki z tytanu, stawiające czoło każdej fali. Wygrywamy podniebne pojedynki, przemierzając przestworza o wiele szybciej niż ptaki, które kiedyś miały niebo na własność. Eksplorujemy powierzchnię, schodząc niżej i niżej, tworzymy podziemny świat. Jak władcy planety. Jak bogowie. Wielcy ludzie. Geniusze dwudziestego pierwszego wieku. A potem przychodzi jedna fala, jedna burza, jeden wstrząs. I człowiek okazuje się taki maleńki. Tak niewiele potrzeba by nic z nas nie zostało. A przecież z takim triumfem na twarzy każdy dzień. Czasami nie wiedząc, że może być ostatnim." Bohaterka właśnie tam daleko od wielkiego miasta zrozumiała czym jest rodzina... "Nie relacją zapisaną w drzewie genealogicznym i nie tą samą grupą dziedziczonej krwi. Ale wspólnym językiem, priorytetami, bezinteresowną więzią, która w tych najtrudniejszych momentach daje moc przetrwania. "Poznała prawdziwe wartości o których nigdy nie wspominała jej matka..."Dopiero stojąc w obliczu utraty człowiek przekonuje się , co tak naprawdę stanowi największą wartość. Nie renoma, nie pieniądze, nie wygląd, lecz drugi człowiek."
........ – recenzja  klubowiczki Renaty

Wszyscy wspólnie zgodziliśmy się z recenzją książki  ,, Wciąga momentalnie’’ – dodała Pani Wanda  , Pani Emilia kiwnęła głową potwierdzając  ,, Zaczęłam czytać wieczorem . Rano skończyłam ‘’  podsumowując ,, Polecamy inne książki tej autorki’’ – dodała Pani Dorota.

 

Następne spotkanie w grudniu

 

  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz