niedziela, 22 maja 2016

Warsztaty kaligrafii


KRZESZYCKA BIBLIOTEKA  INSPIRUJE -WARSZTATY KALIGRAFII
Słowo KALIGRAFIA                                                                                                  
 zachęca do zwrócenia się w kierunku własnej tradycji i zatrzymania przy zdumiewającej urody znakach pisma, przechowanych w starych, europejskich manuskryptach. Owe znaki nie są nam obce i z powodzeniem możemy uczyć się, jak pięknie pisać, korzystając z tej tradycji.
     12 maja 2016r.  Zaprosiliśmy do krzeszyckiej biblioteki uczniów szkoły podstawowej do posmakowania znanej nam na co dzień czynności pisania w nieco innym kontekście.
     Przedmiotem zajęć była minuskuła i  majuskuła oraz zapoznanie się z szeroko ściętym narzędziem (ścięty gruby pisak) i  przy pomocy odpowiednio stawianych kresek, kształtów liter, łączenia je w wyrazy i zdania dzieci  zgłębiały podstawy i zasady rządzące sztuką pięknego pisania…
Każdy uczestnik  pracował w swoim własnym tempie, przy wsparciu i wskazówkach prowadzącej instruktorki Urszuli Kołodziejczak
Wiedza i umiejętności przykazane dzieciom podczas warsztatu to  pierwszy etap na posługiwanie się pięknym pismem  i tworzenie własnych projektów. Z pozoru to zabawa, a w rzeczywistości ćwiczenie, które wymaga sporego wysiłku i uczy prawidłowego trzymania pisaka, pióra oraz ułożenia stalówki . W dobie smartfonów, tabletów i innych elektronicznych gadżetów dzieci uczą się bowiem pisać od razu na klawiaturze telefonu komórkowego. Z kolei dorośli piszą przede wszystkim na komputerze. Podążanie za nowinkami technicznymi uwstecznia jednak nasze zdolności manualne – coraz mniej rysujemy, malujemy i wycinamy. W efekcie ręka nie jest odpowiednio wyćwiczona i nawet czytelne zaadresowanie koperty bywa nie lada kłopotem.
              Kaligrafia to nie tylko sztuka  pisania, to skuteczne ćwiczenie myślenia , pamięci i koncentracji. Kształtowanie charakteru i cierpliwości, to sposób na większość dysfunkcji (dysleksję, dysgrafię i dysortografię), które bezpowrotnie znikają.
Gminna Biblioteka Publiczna w Krzeszycach wszystkich zainteresowanych sztuką kaligrafii zaprasza na warsztaty
pod kierunkiem instruktorki
Urszuli Kołodziejczak.
Termin warsztatów ustalamy indywidualnie w zależności od zgłoszeń i ilości osób zainteresowanych.
Zapisy i szczegóły w bibliotece lub pod nr tel.957573218


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz