piątek, 9 października 2015

7 dni, które zmienią się w koszmar...IV Ogólnopolska Dyskusja Literacka Dyskusyjnych Klubów Książki, a pierwsza wśród młodzieżowych klubów organizowana przez Instytut Książki i Wydawnictwo Zielona Sowa Sp. z o.o.
 ZA NAMI!

8 października 2015 r. o godz. 17.00, dokładnie tego dnia i dokładnie o tej godzinie członkowie Dyskusyjnych klubów Książki w 50-ciu wybranych bibliotekach spotkali się by rozmawiać o książce Eve Ainsworth "7 dni". Tak też było w Gminnej Bibliotece Publicznej w Krzeszycach.
Członkowie klubu prowadzili burzliwą dyskusję na temat książki, która porusza problem przemocy szkolnej. „…Jeden prześladowca, jeden cel, dwie ofiary…Jess jest otyła, nosi niemodne ubrania, jest nieśmiała i nie chce rzucać się w oczy. Kez to jej przeciwieństwo – przebojowa, atrakcyjna i jedna z najbardziej popularnych dziewcząt w szkole. Ich drogi krzyżują się pewnego popołudnia, a Kez zaczyna zamieniać życie Jess w piekło, dręcząc ją i upokarzając. Cała sytuacja nie jest jednak tak jednoznaczna jakby się wydawało, ponieważ z pozoru idealna Kez, za fasadą pewności siebie, ukrywa bolesną tajemnicę…
Książka skonstruowana jest na zasadzie równoległych narracji, z perspektywy dwóch głównych bohaterek. Akcja rozgrywa się na przestrzeni tygodnia – 7 dni, w szybkim tempie, nawiązując w pewien sposób do stylu życia nastolatków na portalach społecznościowych. Niektóre rozdziały poprzedzają wpisy na facebooka wraz z komentarzami.”
To ważna opowieść dotycząca aktualnych problemów, z którymi zetknąć się można w każdej szkole. Psychiczne dręczenie i znęcanie się nad rówieśnikami staje się coraz częstszym elementem szkolnego życia. Należy nie tylko głośno o tym mówić, ale pokazywać również potencjalne rozwiązania, które zakładają pomoc i wsparcie dla obu stron konfliktu, ponieważ często prześladowca także jest czyjąś ofiarą...  Wspólnie przeczytaliśmy jeszcze raz fragmenty książki, które tknęły nas najbardziej. Analizowaliśmy co to jest tolerancja i skąd w młodych osobach bierze się tyle agresji oraz czy ludzie kierują się stereotypami. Wysłuchaliśmy piosenki Czesława Niemena pt. „Dziwny jest ten świat”, która dobrze wkomponowała się do omawianej książki. Zadaliśmy sobie pytanie: dlaczego dziwny jest ten świat? Dlaczego ludzie gardzą sobą? Na koniec klubowicze przedstawili 2 scenki dla porównania, jedna przedstawiała akceptację osoby przez grupę rówieśników taką jaka jest, druga scena prezentowała gardzenie osobą przez grupę osób.
Tę książkę trzeba przeczytać, takie słowa padły przez klubowiczów po omówieniu książki. Powinni ją przeczytać zarówno młodzi ludzie, jak i ich rodzice oraz nauczyciele. Ta książka pokazuje, że należy walczyć o siebie, o swoje prawa. Nie można się poddać i pozwolić, by inni znęcali się nad nami.

Zapraszamy na kolejne spotkanie już za tydzień! 15 października o godz. 17.00!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz