środa, 26 sierpnia 2015

Rowerem dookoła świata26 sierpnia 2015r. zawitał w progach Gminnej Biblioteki Publicznej w Krzeszycach Janusz Strzelecki- River. 78-letni Polak, mieszkający w Rzymie, który od 15 lat podróżuje rowerem dookoła świata.
Mieszkańcy Gminy Krzeszyce mieli okazję spotkać się z podróżnikiem, usłyszeć kilka ciekawych historii, dowiedzieć się w jaki sposób można przeżyć za 3 dolary dziennie i poznać najbliższe plany 78-letniego Polaka. Pan Janusz od 15 lat nie spał w łóżku, jada niemal wyłącznie proste produkty regionalne, ryby, jajka, uwielbia pierogi, kopytka i naleśniki wystrzega się pszennego pieczywa, ziemniaków i wieprzowiny.  Pije świeże krowie mleko, wodę ze studni lub deszczówkę. Stroni od alkoholu.
Janusz River, mimo obco brzmiącego nazwiska, jest Polakiem. 78 lat temu urodził się w Kaliszu. Młodość spędził w Gdyni, gdy w 1970 r. wyjechał na wycieczkę do Egiptu, nie wrócił na stałe do Polski. Osiadł we Włoszech. Wtedy też przybrał nazwisko River, bo Strzelecki był zbyt trudny do wymówienia dla Włochów. Gdy poczuł, że zarobił już wystarczająco dużo pieniędzy, postanowił wyruszyć w świat. Od 15 lat jedzie na rowerze. Swoją podróż rozpoczął w 2000 r. w Rzymie i planuje ją zakończyć w 2024 r. w tym samym miejscu, na otwarciu Igrzysk Olimpijskich. Założył, że dziennie wyda tylko 3 dolary. Przejechał już ponad 200 tys. kilometrów. Odwiedził 156 krajów. Jego podróż odbywa się w dosyć trudnych warunkach, które sam sobie narzucił.  Wiezie ponad 40 kg bagaż samodzielnie, śpi pod gołym niebem, a w czasie deszczy zasłania się jedynie folią. O sobie mówi, że jest obywatelem świata- „Moja ojczyzna jest tam, gdzie jestem w aktualnej chwili. Teraz jestem Polakiem, w Singapurze będę Singapurczykiem…Gdy przekraczam granicę, zamieniam się w mieszkańca danego kraju."  Był min. w Chinach, Indiach, Meksyku, Afryce, Filipinach, Rosji i Syberii. Gdy dowiedział się, że rok 2015 poświęcony jest Janowi Pawłowi II, przesunął wcześniej zaplanowany wyjazd do Australii  i postanowił odbyć rowerową pielgrzymkę w podzięce za dar kanonizacji Papieża Polaka. Przyleciał do Polski, gdzie 8 czerwca i rozpoczął podróż dookoła kraju, chce ją zakończyć 8 listopada.
Życzymy zdrowia i powodzenia na trasie oraz trzymamy kciuki za kolejne kilometry niezwykłej wyprawy.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz