środa, 13 maja 2015O najwyższej górze Ziemi na DKK
w Muszkowie

„ … z gór ludzie wracają lepsi. Zwłaszcza ci, którzy wchodzą na nie by je „przeżywać”, odkrywać ich duszę, a przy tym odkrywać też siebie.”

Dnia 29.04.2015r. wyjątkowo w środę, odbyło się spotkanie DKK
w bibliotece w Muszkowie. Pozycją książkową do dyskusji była piękna lektura  Everest. Góra gór” autorstwa Moniki Witkowskiej. Jest to historia wyprawy na najwyższą górę świata, opisuje jak wygląda zdobywanie jej przez zwykłego śmiertelnika, ale nie jest to książka wyłącznie o trudach wspinania, ale o tym, jaki jest naprawdę himalajski gigant. Autorka z humorem i dbałością o drobiazgi opisuje cały proces wyprawy, od żmudnych przygotowań w Polsce, szukania pieniędzy, kompletowania sprzętu, poprzez lot do Katmandu, aklimatyzację, Base Camp, aż do samego „szczytowania” i powrotu do domu. Czytelnikowi umożliwia śledzenie każdego dnia jej poczynań, towarzysząc jej w wyprawie. niejako przy okazji dowiemy się jaki jest rys historyczny Everestu, skąd się wzięli Szerpowie, jakie są Everestowe rekordy, co to jest małpa , Icefall, pudża, czy da się ugotować jajko na miękko na wysokości 5300 m n.p.m.
Wspólnie z autorką się aklimatyzujemy, chodzimy na herbatkę i plotki do sąsiednich namiotów, zdobywamy kolejne obozy.
Książka jest wzbogacona o liczne zdjęcia i mapy, co bardzo pomaga podczas czytania.
Oto wypowiedz Pani Janiny na temat książki:
O wspinaczce wysokogórskiej nie mam bladego pojęcia, dlatego ta książka była dla mnie szalenie interesująca.  Pomimo lekkiego tonu autorka cały czas uświadamia, iż to jest Everest, a nie spacer .Gdzie jest zimno, wyczerpująco i bardzo niebezpiecznie.
Lekturę polecamy każdemu, nawet jeśli kogoś niespecjalnie interesują  tematy górskie, warto przeczytać tę pozycję bo jest to po prostu ciekawie napisana książka.

Na następne spotkanie ZAPRASZAM 21 maja 2015r. o godz.17.00.
Przedmiotem dyskusji będzie książka Nataszy Sochy ,,Maminsynek’’

Ewelina NiemczynBrak komentarzy:

Prześlij komentarz