piątek, 24 kwietnia 2015

DKK dla dorosłych

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Gminnej Bibliotece Publicznej w Krzeszycach
Powieść czy dramat psychologiczny. Książkę trudno określić gatunkowo. 23 kwietnia 2015 roku odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone książce Dawida Grosmana pt. „Poza czasem”.

Dawid Grosman, izraelski prozaik, który stracił syna podczas drugiej wojny libańskiej, centralnym tematem swojej najnowszej książki czyni utratę dziecka. „ Poza czasem” to dzieło niewątpliwie osobiste. Zamiast powieści otrzymujemy niewielkich rozmiarów hybrydę gatunkową, skrzyżowanie dramatu z poematem. Głównymi bohaterami utworu są ci, którzy odeszli przedwcześnie. (...)
Oceny książki przez klubowiczów były zgodne – emocjonująca, trudna w odbiorze i niesamowicie przejmująca. Ukazująca ogrom problemów narodu Izraelskiego. Klubowicze docenili książkę przede wszystkim za jej autentyczność – głębokie doznania psychologiczne, które sprawiają, że trudno ją jednoznacznie ocenić .

Z relacji klubowiczki
Poza czasem” to nie powieść. To jakby dramat. Książka pisana raz prozą, raz wierszem. Zachwyca przenikliwością, mądrością. Godna przeczytania przede wszystkim na styl pisarski. Książka o żałobie rodziców tracących swoje dzieci.
Rodzice kluczą wokół miejsca „tam”, którego w realnym świecie nie ma. Co rusz wracają w to samo miejsce. Pytają o sens, a właściwie bezsens, tej potworności, jaką jest utrata dziecka. Są to przeżycia żałoby, ból, rozpacz, szloch i szukanie sposobu wydostania się z tego przeżycia. Książka o poszukiwaniu zmarłego dziecka. Książka z ”Poza czasem” to lament rodziców. Cierpienie tychże rodziców, przybliża nam mękę wszystkich rodziców tracących swoje dzieci. Jest to książka psychologiczna, zmuszająca do przemyśleń o okrutnościach, wojen, wypadków i innych przyczyn będących skutkiem śmierci dzieci i nieokreślonej w swym wymiarze żałoby rodziców.
Teresa Gwizdek

Na kolejne spotkanie DKK dla dorosłych zapraszamy 21 maja 2015 r. godz.15 30. Przedmiotem dyskusji będzie książka Ellen Alpsten „NIEWOLNICA”
Zapraszamy
Jolanta Solińska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz