poniedziałek, 1 grudnia 2014Andrzejki i dziecięcy DKK 
w kołczyńskiej bibliotece.


 „Bodaj się to spełniło,
                                                       co się w tę noc każdemu przyśniło


               W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki w piątkowy magiczny wieczór, dzieciaki miały również swój wieczór wróżb i przepowiedni. Na początku poznały tradycję wróżb andrzejkowych, dowiedziały się kim był św. Andrzej i jak wyglądał ten wieczór, gdy żyły jeszcze nasze prababcie.
Pierwszą wróżbą którą rozpoczęliśmy spotkanie było poznawanie imion swoich przyszłych partnerów- wbijając szpilkę w duże czerwone serce, które na odwrocie miało zapisany inicjał tego imienia.
Do wróżb przydały się też szpilki. Trzynaście szpilek włożonych do kubeczka każdy z uczestników wysypywał na stół. Z liter powstałych z rozsypanych szpilek wróżka odczytywała co ich czeka                        w przyszłości. Natomiast wróżby „ kto kim zostanie’’ w przyszłości, co nas czeka, jakie zawody będziemy wykonywać przeniosły nas w świat marzeń oraz fantazji. Księga imion ukazała, jakie znaczenie ma imię każdego uczestnika zabawy.
        Wróżby i zabawy przeplatane były przepowiedniami i przysłowiami związanymi z andrzejkowym zwyczajem. Ten wyjątkowy czas magii, czarów i odkrywania przyszłości zakończył się słodkim poczęstunkiem. Andrzejkowy wieczór okazał się fantastycznym spotkaniem towarzyskim, wspaniałą zabawą dostarczającą wielu przeżyć i emocji. Dzięki niej możemy kultywować tradycje ludowe, bowiem to co stare w tradycji andrzejkowej harmonijnie splata się z tym, co w naszej kulturze nowe, po to,           by łączyć ludzi we wspólnej zabawie. Naszym marzeniem jest: „Bodaj się to spełniło, co się w tę noc każdemu przyśniło”.
        Serdeczne podziękowania dla Justyny Brzezińskiej, za ufundowanie dla dzieci słodyczy.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz