wtorek, 20 sierpnia 2013


Milion przygód z książka,przygodą i sztuką”
- wakacje z biblioteką- 
II cykl zajęć


Jako, że Krzeszycka biblioteka bierze udział w akcji
„MILION PRZYGÓD Z KSIĄŻKĄ”, postanowiliśmy połączyć zajęcia z tym programem.Każdy dzień zajęć był inny… Rozpoczęliśmy od wybitnych postaci ze świata sztuki- kompozytorów, malarzy. Urszula Kołodziejczak opowiedziała o życiu artystów, przytaczając krótkie fragmenty z okresu ich dzieciństwa/ młodości a następnie zajęcia przeniosły się na dwór, gdzie dzieci miały za zadanie namalować otaczającą ich przyrodę stylem Pikassy.
W kolejny dzień dzieci opowiadały o swoich wymarzonych wakacjach, opisywały historie z fantastycznym zakończeniem, a na koniec musiały swoje niezwykłe zdarzenia przenieść na kartkę papieru i je namalować.

Cuda i dziwy w bibliotece jak i w przyrodzie- a zobaczyliśmy ten świat uroczy gdy mieliśmy właśnie przymknięte oczy- tak rozpoczęliśmy następny dzień zajęć. Po głośnym czytaniu wiersza Juliana Tuwima „Cuda i dziwy”, nasi mali artyści tworzyli ilustracje do wiersza oraz zakładki do książek.

W kolejnym dniu wybraliśmy się na wycieczkę do gospodarstwa pana
Józefa Joachimowskiego (naszego koalicjanta- archeologa).

Pan Józef- archeolog amator, zbiera wszelkie pamiątki związane z kulturą regionu. Na terenie swojej posiadłości w Krzeszycach odkrył ślady cmentarzyska łużyckiego. Prowadzi prywatne muzeum pamiątek, w kolekcji posiada różnego rodzaju narzędzia krzemienne- oprowadził nas po swojej posesji przytaczając szereg niezwykle ciekawych opowieści o każdym eksponacie. Po zwiedzaniu i poznaniu historii, nadszedł czas na zabawę z gliną  Pan Józef ma szczególny talent to tworzenia figurek z gliny, więc na koniec odbyło się wspólne lepienie.

 

Wtorkowe zajęcia biblioteczne nosiły tytuł „Śmieciowe mądrości”, opracowane na podstawie książki z serii "Mądra Mysz": "Mam przyjaciela śmieciarza".
Celem zajęć było przybliżenie dzieciom zawodu śmieciarza jako szczególnie ważnego dla środowiska naturalnego. Na zajęcia została zaproszona Pani
 Marta Buczkowska z Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych opowiedziała o zasadach segregowania śmieci, sposobach ponownego ich wykorzystania oraz odpowiedziała na nurtujące dzieci pytania. Następnie uczestnicy otrzymali wymieszane przygotowane worki z odpadami. Zadaniem było posegregowanie ich według materiałów, z jakich są wykonane. Na koniec młodzi artyści wykonali zabawki z posortowanych odpadówNastępnego dnia temat zajęć dotyczył „Kim będę w przyszłości?”
 Dzieci opowiadały i malowały kim chciały by zostać w przyszłości, wysłuchały bajki „Jak Wojtek został strażakiem”, rozwiązywały krzyżówki, grały w kalambury i tworzyły tematyczne scenki.Czwartkowe zajęcia dotyczyły zdrowej żywności- „Czy wiesz co jesz?”
Spotkanie zapoczątkował wykład przez Panią mgr Katarzyne Zacharewicz (gorzowski dietetyk). Przekazała dzieciom wiedze na temat zdrowej żywności,
produkcji żywności przez rolników i pszczelarzy, poznały pojęcia gospodarstwa ekologicznego i produktu naturalnego, dowiedziały się, z czego powstają produkty zbożowe i jak pszczoły wytwarzają różne rodzaje miodu, nauczyły się rozpoznawać skład produktów żywnościowych na podstawie etykiet.
Rozwiązywały krzyżówki, rebusy oraz grały w kalambury.
Na koniec dzieci szykowały i konsumowały zdrowe, uśmiechnięte kanapki a na deser czekały naleśniki z bitą śmietaną i owocami. Ostatniego dnia zajęć dzieci malowały wesołe owoce i warzywa. Na koniec prowadząca zajęcia podziękowała dzieciom za obecność, wspólną zabawę. Każdy uczestnik otrzymał dyplom oraz mały upominek. 

WSZYSTKIM DZIECIOM DZIĘKUJEMY ZA OBECNOŚĆ I WSPÓLNĄ ZABAWĘ!! Zapraszamy za rok!! :)
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz