środa, 22 stycznia 2025

Pierwsze spotkanie DKK w Nowym Roku 2025 w Krzeszycach

 DKK W KRZESZYCACH 16.01.2025R.

Relacja z lektury:
"Człowiek w poszukiwaniu sensu" - Viktor E. Frankl
Viktor E. Frankl w swojej książce "Człowiek w poszukiwaniu sensu" podejmuje temat fundamentalny dla każdego człowieka: sens życia. Książka ta jest nie tylko świadectwem historycznym, ale także głęboką refleksją psychologiczną i filozoficzną, która zmusza do zadumy nad naszą egzystencją.
O książce -Frankl, austriacki psychiatra i twórca logoterapii, opisuje w swojej książce własne doświadczenia z czasu pobytu w obozach koncentracyjnych podczas II wojny światowej. W pierwszej części autor przedstawia życie w obozach z perspektywy psychologicznej, ukazując, jak warunki ekstremalne wpływają na ludzką psychikę i postrzeganie świata. W drugiej części rozwija swoją teorię logoterapii, która zakłada, że poszukiwanie sensu jest podstawowym motorem działań człowieka.
Frankl pokazuje, że nawet w najtrudniejszych warunkach człowiek ma możliwość wyboru swojej postawy wobec cierpienia i może odnaleźć sens swojego istnienia. To przekonanie stało się dla niego narzędziem przetrwania w obozach i fundamentem jego filozofii życiowej.
Główne przesłanie książki- Sens życia w każdej sytuacji: Frankl udowadnia, że nawet w obliczu ogromnego cierpienia człowiek może znaleźć sens i wartość swojego życia. Nawet w obozach koncentracyjnych sens istnienia można było odnaleźć w drobnych aktach człowieczeństwa, miłości czy pracy nad sobą.
Wolność wewnętrzna: Autor podkreśla, że choć warunki zewnętrzne mogą być niezależne od nas, to mamy pełną kontrolę nad swoją postawą wobec tych warunków. Ta wolność wyboru jest fundamentem ludzkiej godności.
Frankl twierdzi, że człowiek, który odnajduje sens swojego życia, jest w stanie przetrwać nawet najtrudniejsze doświadczenia. Sens ten można znaleźć w trzech głównych obszarach: miłości, pracy i cierpieniu przyjętym z godnością.
Wrażenia-Jest to lektura poruszająca i głęboko refleksyjna, która zmusza do zadania sobie pytań o własne życie, cele i wartości. Frankl nie tylko opisuje swoje doświadczenia, ale daje nam narzędzia, by lepiej zrozumieć siebie i otaczający nas świat.
Jego filozofia uczy, że nie można zrezygnować z nadziei, nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Książka jest też dowodem na to, że cierpienie może być drogą do odkrycia głębszego sensu, o ile potrafimy przyjąć je z pokorą i refleksją.
Dla kogo jest ta książka?
Poleca się ją każdemu, kto poszukuje odpowiedzi na pytania o sens życia i naturę ludzkiej egzystencji. To książka szczególnie cenna dla osób, które zmagają się z trudnościami i szukają inspiracji, by stawić im czoła. Warto sięgnąć po nią także w chwilach spokoju, by lepiej zrozumieć, co tak naprawdę nadaje sens naszemu istnieniu.
Viktor E. Frankl – O Autorze
Viktor Emil Frankl (1905–1997) był wybitnym austriackim neurologiem, psychiatrą, filozofem i pisarzem. Jest znany przede wszystkim jako twórca logoterapii – nurtu psychoterapeutycznego, który koncentruje się na poszukiwaniu sensu życia jako głównej motywacji człowieka. Jego prace i doświadczenia, zarówno jako lekarza, jak i więźnia obozów koncentracyjnych, wpłynęły na rozwój współczesnej psychologii oraz filozofii. Życie i edukacja : Frankl urodził się w Wiedniu w żydowskiej rodzinie. Już od najmłodszych lat interesował się ludzką psychiką i filozofią życia. Studiował medycynę na Uniwersytecie Wiedeńskim, gdzie specjalizował się w neurologii i psychiatrii, ze szczególnym naciskiem na depresję i samobójstwa. Był również zaangażowany w rozwój psychoterapii, współpracując z takimi wybitnymi postaciami jak Sigmund Freud i Alfred Adler.
Doświadczenie obozowe i "Człowiek w poszukiwaniu sensu"
W czasie II wojny światowej, w 1942 roku, Frankl wraz z rodziną został deportowany do obozów koncentracyjnych, w tym do Auschwitz i Dachau. Stracił tam żonę, rodziców i brata. Te tragiczne doświadczenia miały ogromny wpływ na jego późniejsze życie i teorię terapeutyczną. Podczas pobytu w obozach Frankl zauważył, że osoby, które potrafiły odnaleźć sens w swoich cierpieniach, były w stanie lepiej przetrwać ekstremalne warunki. To spostrzeżenie stało się fundamentem jego najbardziej znanej książki, "Człowiek w poszukiwaniu sensu", napisanej w 1946 roku. Książka ta, łącząca autobiografię z refleksjami filozoficznymi, stała się światowym bestsellerem, przetłumaczonym na ponad 50 języków i sprzedanym w milionach egzemplarzy.
Twórczość i logoterapia
Logoterapia, stworzona przez Frankla, opiera się na założeniu, że człowiek zawsze może znaleźć sens życia, niezależnie od okoliczności. Sens ten może być realizowany w trzech głównych obszarach:
Przez działanie – np. twórczą pracę lub pomoc innym.
Przez doświadczanie miłości i piękna – np. w relacjach z ludźmi lub kontakcie ze sztuką i naturą.
Przez przyjęcie cierpienia – traktowanie trudnych doświadczeń jako szansy na rozwój duchowy i wewnętrzną siłę.
Frankl wydał ponad 30 książek, w których rozwijał swoje idee, w tym "Wola sensu", "Bóg ukryty" oraz "Lekarz i dusza". Jego prace miały wpływ na rozwój humanistycznej i egzystencjalnej psychologii.
Frankl po wojnie powrócił do Wiednia, gdzie pracował jako wykładowca i praktyk. Wykładał również na wielu prestiżowych uniwersytetach na całym świecie, w tym w Harvardzie i Stanfordzie. Otrzymał liczne nagrody i odznaczenia, w tym 29 doktoratów honoris causa.
Jego przesłanie o sile ludzkiego ducha i poszukiwaniu sensu życia pozostaje uniwersalne i ponadczasowe, inspirując miliony ludzi na całym świecie.