środa, 27 listopada 2024

Listopadowe spotkanie z Muminkami w krzeszyckiej bibliotece


Listopadowe spotkanie z Muminkami
w krzeszyckiej bibliotece

W listopadowym spotkaniu z Muminkami w Gminnej Bibliotece Publicznej w Krzeszycach przyłączyła się kolejna grupa dzieci z Gminnego Przedszkola
 ,, Misia Uszatka’’ w Krzeszycach
. Zajęcia odbywają się w ramach Ogólnopolskiej Akcji ,, Czytamy Muminki’’. Ta czytelnicza inicjatywa zorganizowana została z okazji 110 urodzin autorki książki Tove Jansson oraz 60 rocznicy pierwszego wydania książki ,, W Dolinie Muminków’’ w Polsce.

Grupa dzieci z przedszkola poznała jedno z opowiadań z książki  
,, Z Doliny Muminków’’,  pt.,, Historia o ostatnim smoku na świecie’’ T. Jansson
Pewnego dnia podczas zabawy nieopodal domu Muminek złapał malutkiego smoka. Było to dziwne, bo smoki już dawno wyginęły.
Muminek ukrywał smoka, bo chciał, żeby jako pierwszy zobaczył go jego przyjaciel Włóczykij. Gdy smok ujrzał Włóczykija, wskoczył mu na ramię i zaczął mu mruczeć do ucha. Muminek zrozumiał, że smok polubił Włóczykija bardziej, niż jego samego. Muminkowi było bardzo przykro, ale wypuścił smoka i kazał mu odnaleźć Włóczykija. Gdy smok odnalazł Włóczykija, ten mu powiedział ,, chętnie by się tobą zaopiekował, ale nie mogę sprawiać przykrości przyjacielowi Muminkowi’’ . To krótkie opowiadanie mówi o tym, że należy troszczyć się o przyjaciela, a prawdziwa przyjaźń wymaga czasem poświęcenia . Była to również dobra okazja aby porozmawiać z dziećmi o przyjaźni. Czym ona jest ? Kto może zostać naszym przyjacielem i jak możemy o niego dbać ? Czy przyjaźń jest nam potrzebna ?

Po rozmowach przystąpiliśmy do wykonania swojego Muminka z papieru, w tak łatwy sposób, dzieci zrobiły samodzielnie pamiątkę z spotkania, którą zabrały do domu . Bawiliśmy się także z chustą klanza oraz odwiedziliśmy dziecięcy kącik z książeczkami .

Bardzo dziękujemy za udział w zajęciach i do zobaczenia !


Fotorelacja 


























 

poniedziałek, 25 listopada 2024

"Bezpieczni na co dzień – praktyczne szkolenie z pierwszej pomocy w Krzeszycach"

 

"Bezpieczni na co dzień – praktyczne szkolenie
 z pierwszej pomocy w Krzeszycach
"


                   W dniach 20 i 22.11.2024 w Krzeszycach odbyło się intensywne dwudniowe szkolenie z zakresu pierwszej pomocy, zorganizowane przez Stowarzyszenie Strefa Aktywności Rozmaitej w Krzeszycach we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Krzeszycach. Dzięki wsparciu finansowemu Gospodarczego Banku Spółdzielczego w Barlinku, wydarzenie mogło zostać zrealizowane na najwyższym poziomie. Szkolenie poprowadził ratownik instruktor Mariusz Szpakowski z Medycznego Centrum Szkoleniowego z Gorzowa Wielkopolskiego.

Realizowane tematy szkolenia

Podczas szkolenia uczestnicy mieli okazję zapoznać się z szerokim zakresem zagadnień, które obejmowały:

Łańcuch przeżycia: wczesne rozpoznanie zagrożenia, wezwanie pomocy, resuscytacja, użycie defibrylatora AED oraz dalsza opieka szpitalna.

Zasada AED – defibrylator: szczegółowe omówienie funkcji urządzenia oraz ćwiczenia praktyczne, które pozwoliły uczestnikom opanować jego prawidłowe użycie w sytuacjach nagłych.

Znaczenie S.A.M.P.L.E.: wprowadzenie do systematycznego zbierania informacji o stanie poszkodowanego, które mogą być kluczowe dla skutecznej pomocy.

Zasada „Widzę, Słyszę, Czuję”: nauka szybkiego oceniania sytuacji i stanu poszkodowanego z wykorzystaniem zmysłów oraz odpowiedniego reagowania w różnych sytuacjach.

Podstawowe zabiegi resuscytacyjne: uczestnicy nauczyli się prawidłowych technik resuscytacji u dorosłych, dzieci i niemowląt, a także zasad udzielania pomocy w przypadku zadławień czy omdleń.

Pomoc w różnych nagłych sytuacjach: szkolenie obejmowało ćwiczenia praktyczne na fantomach, symulacje sytuacji kryzysowych oraz scenariusze wymagające szybkiej reakcji.

Praktyczne podejście – wiedza i umiejętności

Każdy uczestnik szkolenia miał możliwość przećwiczenia zdobytej wiedzy na fantomach oraz z wykorzystaniem defibrylatora AED. Dzięki temu uczestnicy nauczyli się, jak:

-prawidłowo reagować w sytuacjach nagłych, takich jak utrata przytomności, zadławienia czy zawał serca,

-wykonywać podstawowe zabiegi resuscytacyjne dostosowane do wieku poszkodowanego,

-obsługiwać urządzenie AED i stosować je w procesie ratowania życia,

-zastosować techniki oceny stanu poszkodowanego w oparciu o schemat S.A.M.P.L.E. i zasady „Widzę, Słyszę, Czuję”.

Uczestnicy przez dwa dni intensywnie ćwiczyli przy wykorzystaniu potrzebnych urządzeń i przykładów różnych zdarzeń, zdobywając niezbędne kompetencje oraz pewność w działaniu.

Rezultaty szkolenia i podziękowania

Dzięki profesjonalnemu podejściu instruktora oraz zaangażowaniu uczestników, szkolenie przyniosło wymierne korzyści:

-Zdobycie wiedzy i pewności w reagowaniu na sytuacje zagrożenia życia – uczestnicy poznali podstawowe zasady udzielania pomocy, obsługi urządzeń medycznych oraz reagowania w nagłych przypadkach.

-Praktyczne umiejętności ratowania życia – szkolenie oparte na ćwiczeniach praktycznych pozwoliło każdemu uczestnikowi oswoić się z technikami ratunkowymi.

-Zwiększenie świadomości i przygotowanie do działania – uczestnicy zyskali większą pewność siebie i gotowość do niesienia pomocy w sytuacjach kryzysowych.

Serdeczne podziękowania składamy Gospodarczemu Bankowi Spółdzielczemu w Barlinku za finansowe wsparcie inicjatywy oraz Mariuszowi Szpakowskiemu za niezwykle profesjonalne przeprowadzenie szkolenia.

         Dzięki tego rodzaju wydarzeniom mieszkańcy gminy Krzeszyce nie tylko zdobywają wiedzę teoretyczną i praktyczne umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy, ale również zyskują pewność siebie, tak potrzebną w sytuacjach kryzysowych. Szkolenia takie jak to przyczyniają się do budowania bardziej świadomej, odpowiedzialnej i zintegrowanej społeczności, która potrafi wspierać się nawzajem w trudnych chwilach. Wspólne ćwiczenia i zdobywanie nowych kompetencji pokazują, jak wielką wartość ma współpraca oraz solidarność w lokalnym środowisku, co jest kluczowe dla bezpieczeństwa i jakości życia każdego mieszkańca.

 



FOTORELACJA



























czwartek, 21 listopada 2024

O wielorybie, który chciał więcej i więcej na DKK dla dzieci w bibliotece w Muszkowie

 

O wielorybie, który chciał więcej i więcej na DKK dla dzieci w bibliotece w Muszkowie

 

19 listopada odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci w filii biblioteki w Muszkowie. Na spotkaniu rozmawialiśmy o pewnym wielorybie z pięknie ilustrowanej książki pt.,, Wieloryb, który chciał więcej’’ Rachel Bright, Jim Field, bohater przemierza głębiny oceanu aby odnaleźć upragnione to coś?! W trakcie podróżowania i poszukiwania zbiera bardzo dużo morskich skarbów, które już po kilku dniach tracą swój urok i staja się bezużyteczne, a Wieloryb dalej szuka czegoś?! Na swojej drodze spotyka odważnego i mądrego skorupiaka, który staje oko w oko z ogromnym Wielorybem i pyta go  ,,Przestań! Dość już tego! Nie możesz bez przerwy chcieć czegoś nowego! Gdy patrzysz na niebo rozgwieżdżone nocą, ciągle chcesz mieć więcej ale czy wiesz.... po co ?" Nasz bohater aż zastyga ! Jakie wnioski wyciąga? Zachęcamy rodziców do zapoznania dzieci z ta piękną lekturą. Książka ta zachęca dzieci do skupienia się na innych wartościach, takich jak przyjaźń i spędzanie czasu z bliskimi.
Po wspólnych rozmowach i wnioskach dzieci wykonały swojego wieloryba , a następnie przystąpiliśmy do zabaw ruchowych
jak m.in. Uwaga Rekin .

Dziękuję za wspólnie spędzony czas.

Do zobaczenia