wtorek, 15 października 2024

Relacja z wyjazdu integracyjnego Rewal- Trzęsacz

 

                            Relacja z wyjazdu integracyjnego                                                                                             KGW Krzeszyce i Stowarzyszenia Strefa Aktywności Rozmaitej do Rewala i Trzęsacza

7-9 października 2024 r.

                         W dniach 7-9 października 2024 roku członkinie Koła Gospodyń Wiejskich   z Krzeszyc oraz członkowie Stowarzyszenia SAR działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Krzeszycach, wzięli udział w integracyjnym wyjeździe do Rewala i Trzęsacza. Wyjazd ten miał na celu zacieśnienie więzi między uczestnikami, wymianę doświadczeń, jak również poznanie historii oraz atrakcji tych nadmorskich miejscowości.

       Od samego początku wyjazdu panowała przyjazna atmosfera, sprzyjająca budowaniu wspólnoty. Uczestnicy mieli okazję do rozmów na temat swoich działań na rzecz lokalnych społeczności oraz podzielenia się doświadczeniami związanymi z działalnością w KGW i Stowarzyszeniu SAR. Dyskusje dotyczyły wyzwań, z jakimi mierzą się organizacje, jak również pomysłów na rozwój i wsparcie lokalnych inicjatyw.

Jednym z ważniejszych elementów wyjazdu było zwiedzanie Rewala i Trzęsacza, które dostarczyło uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń.                                                                           

Rewal

Rewal, położony nad samym Bałtykiem, urzekł nas swoim pięknem oraz spokojem. Historia tej miejscowości sięga średniowiecza, kiedy to była osadą rybacką. Z biegiem czasu Rewal stał się popularnym kurortem, przyciągającym turystów zarówno ze względu na swoje malownicze klify, jak i nadmorski charakter. Spacerując promenadą, podziwialiśmy rozległe widoki na morze, a wizyta na molo była jednym z głównych punktów programu. Dowiedzieliśmy się również, że w XIX wieku Rewal zyskał popularność jako uzdrowisko, oferującym odpoczynek i regenerację przyjezdnym z różnych stron Polski i Europy.

Trzęsacz

W Trzęsaczu największą atrakcją były słynne ruiny gotyckiego kościoła, które stały niegdyś daleko od brzegu morza. W wyniku erozji i nieustannego działania fal Bałtyku, kościół stopniowo ulegał zniszczeniu, aż pozostała jedynie jego ostatnia ściana, stojąca dziś na samym klifie. Jest to miejsce o dużym znaczeniu historycznym, które wzbudza refleksje nad potęgą natury i jej wpływem na człowieka. Zwiedzając ruiny, mogliśmy nie tylko podziwiać wyjątkową architekturę, ale również dowiedzieć się więcej o historii regionu i dawnych mieszkańcach tych terenów.

        Po pełnych wrażeń dniach, wieczory były czasem na rozmowy i integrację. Spotkania przebiegały w ciepłej i serdecznej atmosferze, sprzyjając wymianie myśli, doświadczeń oraz wspólnym refleksjom nad przyszłością obu organizacji. Tradycyjne piosenki ludowe oraz biesiadne śpiewy stworzyły ciepłą, rodzinną atmosferę. Śpiewanie znanych pieśni ludowych ożywiło wspomnienia i dodało wyjątkowego klimatu, a wspólne muzykowanie sprzyjało bliższemu poznaniu i wzajemnemu zrozumieniu. Uczestnicy dzielili się swoimi ulubionymi potrawami, a niektóre z przepisów wzbudziły ogromne zainteresowanie i entuzjazm. Te wspólne chwile, wypełnione zarówno śpiewem, jak i smacznymi opowieściami o kulinarnych doświadczeniach, pozwoliły na wzbogacenie wiedzy kulinarnej i umocnienie więzi między uczestnikami i pomysłami na dalszą współpracę.  

Wyjazd okazał się niezwykle owocny – uczestnicy wrócili do Krzeszyc z nowymi inspiracjami i pomysłami na wspólne działania. Integracja, wymiana doświadczeń oraz możliwość zwiedzenia malowniczych zakątków nadmorskiej Polski wzmocniły zarówno relacje między członkami obu organizacji, jak i ich zaangażowanie w pracę na rzecz lokalnych społeczności. 






 

Czwartkowe popołudnie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych w Kołczynie.

 

10.10.2024

  

Tematem  dyskusji  na spotkaniu z czytelniczkami była książka Paige Toon

pt.” Ktoś kogo znałam”.

 

Troje przyjaciół. Uczucie, które ich łączy. I wybór, który zmieni ich życia na zawsze.

Leah nie wybrała swojego losu. Nie miała nic do powiedzenia w kwestii tego, że jej rodzice zdecydowali się prowadzić przejściowy dom zastępczy dla trudnych nastolatków. Wie jednak, że niektóre z dzieciaków trafiających pod dach jej domu tylko tu mają szansę na normalne życie. I zazwyczaj żywi do nich siostrzane uczucia. Ale nie w przypadku George’a, chłopaka o włosach w kolorze głębokiego karmelu.

Theo po latach spędzonych w prywatnej szkole z internatem zostaje przeniesiony do państwowego liceum. Szybko zaprzyjaźnia się z Leah i George’em i wkrótce zaczyna czuć do Leah coś więcej… Lata mijają i z trojga przyjaciół zostaje tylko dwoje. Do pewnego feralnego wieczoru, który zamknie na zawsze przeszłość i pozwoli otworzyć się na przyszłość. Jeśli będą gotowi o nią zawalczyć.

Leah nie wybrała swojego losu. Ale w końcu będzie musiała wybrać, z kim chce iść przez resztę życia.

Paige Toon jest mistrzynią opowieści, które łamią serca. Sophie Cousens

Wspaniała historia o miłości, rodzinie i uzdrowieniu złamanego serca. Poruszyła we mnie czułą strunę i nie pozwoliła mi przerwać czytania. Beth O’Leary

Wspaniała, ciepła, mądra i zabawna powieść. Lucy Vine

Ta książka złamała mi serce, skleiła je na nowo i wzbogaciła je. No i zaskoczyła mnie niespodziewanym twistem! Zoë Folbigg

Kolejne spotkanie w listopadzie.





poniedziałek, 14 października 2024

Popołudnie z Muminkami w krzeszyckiej bibliotece.

 

10.10.2024r.

 

POPOŁUDNIA Z MUMINKAMI W BIBLIOTECE W KRZESZYCACH,
     w ramach ogólnopolskiej akcji:.,, CZYTAMY MUMINKI”.

W miniony czwartek, odbyło się wyjątkowe spotkanie klubu książki dla dzieci, które poświęcone było klasyce literatury dziecięcej – serii o Muminkach autorstwa Tove Jansson. Nasze spotkanie miało na celu nie tylko omówienie przygód Muminków,
ale również twórcze spędzenie czasu poprzez zajęcia plastyczne.

Spotkanie rozpoczęliśmy od głośnego czytania fragmentów książki pt. ,,W dolinie Muminków”. Następnie dzieci mogły podzielić się swoimi wrażeniami po lekturze.
Każde dziecko opowiadało o ulubionych postaciach i przygodach, co stworzyło ciepłą atmosferę pełną entuzjazmu i kreatywności. Wśród ulubieńców pojawiły się Muminek, Mała Mi oraz Panna Migotka. Dzieci chętnie dyskutowały o wartościach, które płyną z książek – przyjaźni, odwadze i akceptacji różnorodności.

Po owocnej dyskusji przeszliśmy do części plastycznej, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Każde dziecko otrzymało kamyk, na którym miało stworzyć własną wersję postaci z Muminków. Przygotowaliśmy farby, pędzle oraz różnorodne akcesoria do ozdabiania.

Dzieci wykazywały się niezwykłą pomysłowością: niektórzy postawili na klasyczne Muminki, inni zaś tworzyli zupełnie nowe, fantazyjne wersje tych postaci. W trakcie malowania słychać było radosne rozmowy i śmiech, co podkreśliło wspólnotę, jaką stworzyliśmy podczas tego spotkania.

Na zakończenie spotkania wspólnie podziękowaliśmy za udział i zapowiedzieliśmy kolejne spotkanie klubu, które poświęcone będzie innej interesującej książce. Wszyscy opuściliśmy spotkanie z uśmiechami na twarzach, pełni inspiracji i chęci do dalszego czytania oraz tworzenia.


Dziękujemy dzieciom za udział w spotkaniu DKK oraz zajęciach kreatywnych.

















środa, 9 października 2024

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci w Kołczynie.

 

08.10.2024

 

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci

w Kołczynie.

 

     Wtorkowe popołudnie w kołczyńskiej bibliotece upłynęło nam przy książce Agnieszki Chylińskiej pt. „ Labirynt Lukrecji”.

 

Oto poznajemy Lukrecję. Chodzi do szkoły, czasem nawet bardzo to lubi i wolałaby w tej szkole być dłużej, aniżeli trzeba, wolałaby pewnie czas po lekcjach spędzać w bibliotece lub gdziekolwiek tam, gdzie jest miło, spokojnie i ludzie ze sobą potrafią rozmawiać. Dlaczego? Bo w jej domu jest inaczej. Rodzice ciągle się kłócą, obrzucają obelgami, poniżają się i nie mają wobec siebie za "grosz" szacunku. Lukrecja jest jedynaczką. Nigdy nic nie mówi rodzicom, nie zwraca im uwagi, chowa się w sobie. Zdania mamy i taty fruwają nad jej głową obijając się od siebie, obijając się od ścian. Złe słowa mieszkają wraz z nimi, są prawie stałym czwartym lokatorem. Dlatego Lukrecja pewnego dnia postanawia przestać mówić cokolwiek. Tak się dzieje po pewnym śnie. Oto dziewczynka stoi przed... labiryntem, lecz zanim zrobi pierwszy krok, znajduje tajemniczą kopertę, a w niej równie zagadkową kartkę z notatką.
I tak od tego poranka przestaje mówić.

 

A co było dalej?...

Dowiemy się na kolejnym spotkaniu w listopadzie.

Po lekturze dziewczynki robiły jesienną panienkę.

















czwartek, 3 października 2024

WARSZTATY KREATYWNE DLA DZIECI

       WARSZTATY KREATYWNE DLA DZIECI

      w Gminnej Bibliotece Publicznej w Krzeszycach


30 września 2024 roku w Bibliotece w Krzeszycach odbyły się warsztaty kreatywne
 dla dzieci, prowadzone przez Honoratę Krasnopolską, artystkę malarza

z Gorzowa Wielkopolskiego. Tematem spotkania było malowanie na nietypowym materiale – torebkach po herbatach. 

 Honorata Krasnopolska swoją ,,herbaciana przygodę „ rozpoczęła podczas trwającej w 2020 roku pandemii. Wtedy to zrodził się pomysł aby tworzyć tzw. sztukę upcykling-u.

Tak właśnie powstały pierwsze prace, które były zaczątkiem cyklu zatytułowanego ,,Fusy”.

 Dzieci z zapałem przystąpiły do tworzenia swoich małych dzieł sztuki, wykorzystując zarówno pędzle, jak i kolorowe farby. Malowanie na tak nietypowym materiale okazało się świetną zabawą, a także inspiracją do dalszych twórczych poszukiwań. Pod czujnym okiem prowadzącej uczestnicy mogli puścić wodze fantazji, tworząc oryginalne wzory i kompozycje. 

 Honorata Krasnopolska prowadząc warsztaty artystyczne, po raz kolejny pokazuje, jak wielka siła drzemie w kreatywności. Dzięki jej zaangażowaniu, dzieci miały okazję nie tylko nauczyć się nowych technik, ale również rozwijać wrażliwość estetyczną.

 Spotkanie zakończyło się prezentacją prac i wspólną sesją zdjęciową.

 

Warsztaty były pełne pozytywnej energii, a stworzone torebki po herbatach stały się wyjątkowymi pamiątkami, które dzieci z dumą zabrały do domu.

 

Dziękujemy pani Honoracie za przybycie oraz zaangażowanie
i poświęcony czas podczas zajęć w naszej  bibliotece.