czwartek, 12 października 2023

Jagna i ekowyzwania. Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci.

 

10.10.2023r.

Jagna i ekowyzwania.  Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci.
 
     Ekologia to od kilku już lat jeden z najmodniejszych, śmiało można powiedzieć ,,trendów”. Mamy ekologiczne naczynia, ubrania, słomki, a nawet patyczki higieniczne do czyszczenia uszu. Najmłodsi uczestnicy naszego eko-spotkania, poza wspólnym czytaniem, wykonali podkładki pod kubek. Do ich wykonania wykorzystaliśmy pozostałości wykładziny podłogowej, skrawki materiałów obiciowych oraz filcu. Kreatywna zabawa połączona

z czytaniem powieści, której główną  bohaterką jest Jagna i jej tytułowe ekowyzwania.

Opowieść o Jagnie wbrew pozorom nie jest publikacją stricte proekologiczną. Można odnieść wrażenie, że wątek o ochronie przyrody był właściwie pretekstem do rozwinięcia fabuły, która ewidentnie zaskakuje czytelnika i doprowadza do łez.

        Kim jest zatem tytułowa Jagna? To 10-letnia przebojowa, mądra i przede wszystkim uparta dziewczynka, nieugięta w swych postanowieniach. Jest uczennicą Pana Burzy nowego wychowawcy klasy, który swym zamiłowaniem do ekologii stara się zarazić dzieci. Organizuje sprzątanie świata, szycie eko toreb i różne rozmaite lekcje łącznie ze składaniem eko przysięgi. Jagna postanawia zadbać o naszą planetę ku rozpaczy kochanej Mamiki i w szczególności charyzmatycznego dziadka Fredka. Ponadto Jagna zaczyna kolegować się z Tymkiem, który jak się okazuje mieszka w domu dziecka... Ten fakt wzbudza w dziadku niepokój, a życie dziewczynki wywraca do góry nogami i otwiera jej dobre serce.  Przygody Jagny polecają się do wspólnego rodzinnego czytania. Ta książka, nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, będzie więc odpowiednia dla starszych przedszkolaków, uczniów, nastolatków czy dorosłych, uwzględniając oczywiście wrażliwość szczególnie tych młodszych czytelników. Autorka podjęła się dość chodliwego tematu, jakim jest ekologia, jednak nie odczujecie tu ani krzty moralizatorstwa. Kwestia dbania o przyrodę pojawia się w książce naturalnie, a to wszystko za sprawą świetnie wykreowanych postaci, których życiowe perypetie są nad wyraz realne. Opowieść oprócz eko pomysłów daje nam także prawdziwą lekcję empatii, fundując pełen wachlarz uczuć. Jest bardzo wartościowa i godna uwagi.

Ewa Nowak pisze książki dla młodzieży, powieść historyczną, publicystykę literacką, eseje, językoznawstwo, nauka o literaturze, nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.), Literatura dziecięca, interaktywne, obrazkowe, edukacyjne, literatura dziecięca, opowieści dla młodszych dzieci, popularnonaukowa dziecięca. Książka Ewy Nowak „Pierwsze koty” została nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii literatura młodzieżowa.

Dziękujemy klubowiczom za sympatyczne spotkanie i zaangażowanie na zajęciach.
Do zobaczenia na kolejnych, które już w listopadzie.














Brak komentarzy:

Prześlij komentarz