czwartek, 16 marca 2023

Wycieczka do Łodzi- relacja

 


WYCIECZKA DO  ŁODZI

   - 20-22.05.2022

GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W KRZESZYCACH I STOWARZYSZENIE STREFA AKTYWNOŚCI ROZMAITEJ

Łódź – metropolia, która z malutkiej wsi w ciągu kilkudziesięciu lat staje się największym ośrodkiem przemysłowym ziem polskich. Produkty z tego miasta docierały nawet do Chin. Miejsce powstania bajecznych fortun rodzin Schreiblerów, Grohmanów czy Poznańskich. Stolica polskiego filmu, nierozerwalnie związana z historią polskiej kinematografii. Łódź służyła jako plener filmowy dla ponad 150 filmów (np. dla pierwszego powojennego filmu – „Zakazanych piosenek”, poprzez „Ziemię obiecaną” Andrzeja Wajdy, do współczesnych produkcji takich jak „Komisarz Alex” z Antonim Pawlickim w roli głównej). W 2015 krajobraz Łodzi trafił na listę „Pomników historii” jako „wielokulturowy krajobraz miasta przemysłowego”.

W pierwszy dzień  spotkanie z lokalnym przewodnikiem. Zwiedzanie miasta rozpoczęto od Muzeum Kinematografii, Wytwórni  Filmów Oświatowych i Programów Edukacyjnych – zwiedzanie hali do kręcenia filmów + projekcja filmu. Następnie spacer po Osiedlu Księży Młyn, które od kilku lat jest Pomnikiem Historii. Zobaczyliśmy największe i najpiękniejsze rezydencje fabrykanckie: dawną fabrykę Silberstaina, Willę Michela, dawną fabrykę Scheiblera, Park Kilińskiego, dawną willę i dom oraz Pałac T. Grohmana, Beczki Grohmanowskie, dawną fabrykę Grohmana. Zwiedzanie  Pałacu Herbsta. Pałac ten to pofabrykanckie, znakomicie odrestaurowane wnętrza jednej  z najpiękniejszych rezydencji powstałej w latach 70-tych XIX wieku.  

Dzień  2 -Dalsze zwiedzanie miasta Łódź : Pałac Poznańskiego. Kolejno spacer  po Piotrkowskiej - najsłynniejszej ulicy Łodzi, udamy się w kierunku zabytkowych kamienic oraz pomników, zobaczymy Pomnik Misia Uszatka, ławeczkę Tuwima, Archikatedrę, Kościół św. Mateusza, pomnik Reymonta oraz Aleję Gwiazd. Następnie Plac wolności, Ratusz i  Muzeum Miasta Łodzi, mieszczące się w dawnym Pałacu Poznańskiego, przemysłowca żydowskiego pochodzenia. ZWIEDZANIE do Manufaktury.

 Dzień 3- Stacja Radegast – łódzki Umschlagplatz, Park Ocalałych - miejsce szczególne i wyjątkowe    w Łodzi, park-pomnik, który ma upamiętniać tych którzy przeżyli holokaust, przejazd przez tereny najdłużej działającego ghetta w Europie. Wejdziemy także do muzeum Martyrologii Oddział Radogoszcz. Przejazd na cmentarz żydowski przy ul. Brackiej, który jest największą tego typu nekropolią  w Europie. 









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz